Czesław Wachnik

Jak dojechać nad morze (w góry) i nie zwariować

Jak dojechać nad morze (w góry) i nie zwariować
Czesław Wachnik

Trasy alternatywne wobec zakorkowanej ekspresówki S3.

Anna Jakubowska, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze, sugeruje unikanie trasy S3. Utrudnienia są już od Legnicy do Sulechowa, ale też przed Międzyrzeczem, Gorzowem i koło Szczecina. Jakubowska podkreśla jednak, że jej apel jest bardziej skierowany do kierowców z Wrocławia, Opola czy Katowic. Dlaczego do nich? Bo to oni najczęściej blokują „naszą” ekpre¬sówkę. Tak było latem, gdy jechali nad morze. Są obawy, że w tym roku grozi nam na S3 kataklizm, bo doszło jeszcze sporo inwestycji. Próbkę tego, co nas czeka latem, możemy mieć już w ten długi „majowy” (zaczyna się w kwietniu) weekend, kiedy wiele osób pojedzie nad morze. Jak dojechać nad Bałtyk i nie zwariować?

Oto nasze rady.

1. Z Zielonej Góry do Sulechowa jedźmy starą drogą przez Cigacice. Wtedy w Sule

Jak dojechać nad morze (w góry) i nie zwariować

chowie możemy spokojnie wjechać na S3, omijając roboty w okolicach Zielonej Góry.

2. Jeżeli wybieramy się nad środkowy Bałtyk, w okolice Koszalina czy Kołobrzegu, całkowicie zrezygnujmy z S3. Za dużo jest na niej korkujących się miejsc. Z Sulechowa skręćmy na Zbąszyń, by przez Międzychód dojechać na drogę nr 22 i przez Wałcz, Podgaje trafimy do Koszalina.

3. Alternatywą dla S3 jest też droga krajowa nr 29 (przez Cybinkę, Słubice), a później 31, którymi dojedziemy do zjazdu na A6, tuż przed Szczecinem.


Przed nami długi weekend. Wielu z nas będzie chciało wypocząć nad morzem lub w góry. Niestety S3 jest w budowie. To oznacza kłopoty

4. Po wybudowaniu S3 kierowcy zapomnieli o starej drodze krajowej nr 3, która wprawdzie jest obecnie gminną, ale ma całkiem dobrą nawierzchnię. A starą ,,trójką’’ z powodzeniem dojedziemy do Pyrzyc, by następnie - poprzez Starogard Szczeciński i Nowogard - dojechać nad Bałtyk. Ominiemy wtedy ewentualne korki na wysokości Szczecina.

5. W przypadku korków na obwodnicy Gorzowa (powstają często, bo jest jednojezdniowa), możemy wybrać trasę alternatywną. Odcinek ze Skwierzyny do Gorzowa zamiast S3, możemy przejechać przez Santok. W Skwierzy¬nie skręcamy na drogę 159 i dojeżdżamy do Gorzowa. Tu możemy skręcić na krajową 22 (na Strzelce i Gdańsk), by przez Podgaje jechać nad środkowy Bałtyk.

6. Ciekawą alternatywą dla jadących do Świnoujścia jest droga przez Niemcy. O Kostrzyna jedziemy do Krajnika i dalej do Schwedt. Stamtąd kierujemy się na Pasewalk i Ankan dojedziemy do Świnoujścia. Granice możemy przejechać też wcześniej np. we Frankfurcie. Tak radził nam taksówkarz w Świnoujściu. Pamiętajmy też, że jadąc od strony Polski (drogą S3) do Świnoujścia, możemy wjechać tylko na prom dla „obcych”. Na ten dla miejscowych nas nie wpuszczą. A nawigacja często na ten właśnie prom nas kieruje!

7. Niektórzy wybiorą się w góry. W takim przypadku radzimy jadącym od strony Gorzowa, by w Zielonej Górze lub na węźle w Nowej Soli kierowali się na Szprotawę. Stamtąd drogą 297 dojadą do autostrady A18 i dalej A4. Nimi dojedziemy do Wrocławia, Opola, Krakowa i w góry.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.