Jak dbać o okna, by służyły bezawaryjnie przez lata

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

Jak dbać o okna, by służyły bezawaryjnie przez lata

Iwona Jędrzejczyk

Okna niemal nieustannie są narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dlatego też, by funkcjonowały jak należy, trzeba o nie odpowiednio dbać.

Na szczęście konserwacja stolarki okiennej nie jest skomplikowanym i czasochłonnym zajęciem. W zasadzie, jak twierdzą producenci, by okna długo służyły, wystarczy tylko raz w roku - najlepiej przed sezonem zimowym, dokonać ich przeglądu, odpowiedniej pielęgnacji i regulacji okuć. Zabiegi te, pozwolą nie tylko wydłużyć żywotność okien i poprawić ich stan, ale też znacznie poprawią komfort ich użytkowania, np. eliminując problem pojawiających się oporów w klamce, opadających czy skrzypiących skrzydeł.

Czynności konserwacyjne można przeprowadzić samodzielnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na okucia i uszczelki. Istotnym jest, by sprawdzić, czy uszczelka na całym obwodzie okna równomiernie zachodzi na ramę okna i czy żaden metalowy element konstrukcji nie jest obluzowany lub zużyty.

- Konserwację należy rozpocząć od dokładnego umycia okna, usunięcia wszelkich zanieczyszczeń również z okuć i uszczelek - mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji w MS więcej niż OKNA. - Następnie należy natłuścić uszczelki, czyli przesmarować je odpowiednimi środkami. Można użyć tych samych preparatów, które stosuje się do uszczelek w samochodach. Natłuszczenie sprawi, że uszczelka będzie dłużej elastyczna i będzie prawidłowo przylegać. Zapobiegnie to też przymarzaniu uszczelek, które może prowadzić do ich uszkodzenia podczas otwierania okien.

Jeszcze przed pojawieniem się mrozów, trzeba trochę uwagi poświęcić okuciom. Należy je także przesmarować. Nieco inaczej sprawa się ma z regulacją okuć, która powinna być wykonana nie tylko bezpośrednio po montażu, ale i niedługo po nim (na początku użytkowania, zwłaszcza duże i ciężkie skrzydła, mają tendencję do opadania, co poznaje się po tym, że trudniej się domykają i otwierają, a klamka nie obraca się lekko). W kolejnych latach użytkowania regulację warto powtarzać w zależności od potrzeb.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.