Irena Boguszewska

Jajka, żurek i mazurek na stole, czyli mamy Wielkanoc

W sklepach spożywczych mamy wiele atrakcyjnych  promocji. Rozpoczął się już wielki przedświąteczny ruch Fot. Radosław Brzostek W sklepach spożywczych mamy wiele atrakcyjnych promocji. Rozpoczął się już wielki przedświąteczny ruch
Irena Boguszewska

Za tydzień święta. Postanowiliśmy sprawdzić, ile będą nas kosztować. I nie mamy, niestety, dobrych wiadomości. Wygląda na to, że tegoroczna wielkanoc będzie droższa od poprzedniej.

Za tydzień święta. Postanowiliśmy sprawdzić, ile będą nas kosztować. I nie mamy, niestety, dobrych wiadomości. Wygląda na to, że tegoroczna wielkanoc będzie droższa od poprzedniej.

Obserwując od początku roku galopadę cen, spodziewaliśmy się, że tegoroczna Wielkanoc będzie bardzo droga. Na szczęście w ostatnim czasie ceny mocno wyhamowały, a wielu produktów, jak na przykład jajek, nawet spadły.

Ile pieniędzy powinniśmy na zabrać na przedświąteczne zakupy? Wygląda na to, że sporo, a na pewno więcej niż rok temu. Tym bardziej, że potrzebujemy wielu rzeczy.

Spisaliśmy ceny

Co roku przed każdymi świętami nasza gazeta robi specjalny koszyk, aby Czytelnicy mogli sobie porównać ceny różnych produktów w poszczególnych sklepach.

Pod lupę wzięliśmy te same co zwykle przed wielkanocą 22 artykuły w pięciu tych samych co zawsze sklepach, a więc w Tesco, Netto i Stokrotce, czyli dawnym Sano w Szczecinku, Biedronce w Połczynie Zdroju oraz Lidlu w Świdwinie.

Wydajemy więcej

Od ubiegłego roku wiele towarów podrożało i to znacznie, w naszej tabeli wszystkie za wyjątkiem trzech.

Taka sytuacja występuje nie tylko u nas, a w całym kraju. Analitycy rynku twierdzą, że ze względu na poprawę sytuacji finansowej Polaków, wynikającą głównie ze wzrostu płac, emerytur, programu 500+, rosną ceny żywności.

Z badań różnych firm marketingowych wynika, że przeciętna polska rodzina wyda na święta, wielkanocne, czyli na dwa dni, więcej niż rok temu, średnio od 150 do 200 złotych.

Ceny poszybowały w górę

Jeśli chodzi o wzrost cen, to rekord pobiły ziemniaki. Teraz kilogram kosztuje średnio 2,89 zł, czyli o 1,22 zł (o ponad 73 proc.) więcej niż przed ubiegłoroczną wielkanocą. W niektórych sklepach cena dochodzi prawie do 4 zł za kilogram!

Więcej płacimy też za pomidory (ponad 14 %) i ogórki (ponad 10 %).

O prawie 15 % podrożał cukier. Jego cena niedawno przekraczała nawet 3 zł za kg, ale ostatnio nieco potaniał. Teraz w niektórych sklepach w promocji można go nabyć nawet za 1,49 zł. Średnia cena wynosi 2,17 zł i to jest o prawie 15 proc. więcej niż rok temu.

Za szynkę wędzoną zapłacimy teraz 14,4 % więcej, za schab - o 5 % więcej, za kiełbasę białą o 3,4 %, za mąkę o prawie 5 %, za mazurki - o 11,6 %, za sernik o 7,6 %, a za chleb o 6,7 %. Kawa jest droższa o ponad 3 %, groszek konserwowy o nieco więcej, bo o 3,4 %, o 6% Ptasie Mleczko i od 1,6 do 0,4 procent - twaróg, majonez i herbata.

Z zieloną strzałką

Na szczęście przez ten rok nie wszystkie produkty z naszej tabeli podrożały. Potaniały jednak tylko trzy.

Choć trudno w to uwierzyć potaniały (głównie w ostatnim czasie) jajka, W porównaniu do ubiegłorocznej wielkanocy teraz za dziesięć sztukę zapłacimy 36 gr mniej, czyli o 9 %. Tańsze jest masło o 1,3 %, i cytryny o 7,3 %.

Może to efekt tego, że w ubiegłym roku ceny tych artykułów mocno poszły w górę i teraz trochę wracają do „normalności”.

Liczymy wydatki

Mimo iż niektóre towary potaniały, na tegoroczne święta wydamy więcej niż przed rokiem. Średnio o ponad 6,9 %. Jak to wyliczyliśmy?

Otóż gdybyśmy chcieli kupić wszystkie produkty z naszej tabeli (po średnich cenach ze sklepów całego naszego regionu- od Koszalina po Szczecinek, Kalisz Pomorski i Sławno - musielibyśmy wydać na nie 197,74 zł. Przed rokiem zapłacilibyśmy mniej, bo 184,91 złotego.

Weź dwie lub trzy

W tabeli podaliśmy ceny, jakie są w sklepie za jeden określony produkt. Jednak jeśli będziemy dobrze liczyć, możemy oszczędzić sporo pieniędzy.

Sklepy robią teraz wielkie promocje, bo chcą zwabić klientów. Wiadomo, że na święta wszyscy robią większe zakupy niż normalnie, więc handel może zarobić. Po świętach obroty w sklepach spadną.Dzięki temu kiełbasę białą w jednym sklepie dostaniemy za 4,49 zł, a w Stokrotce za 16,90 zł. Jednak w Stokrotce za białą stoją długie kolejki, bo klienci twierdzą, że tu jest najlepsza, robiona na miejscu w sklepie.

Np. w Stokrotce, jeśli kupimy trzy półtoralitrowe butelki Coca Coli, Fanty, Sprite, czy Kinley, to jedno wyjdzie za 2,99 zł. Wszystkie rodzaje makaronu Lubella (400 i 500 g) są po 2,49 zł przy zakupie dwóch opakowań. Za 30 jajek średniej wielkości (klasa M) zapłacimy 8,88 zł, czyli niecałe 30 groszy za jedno. Podobnie jest w Tesco (cena 8,99 zł).

Szukamy innych promocji

Oprócz tego w Tesco w Szczecinku i w Koszalinie można kupić łopatkę wieprzową bez kości po 7,99 zł za kg (zamiast 11,99zł), kawę rozpuszczalną Dallmayer Gold po 14,99 zł za 200 g, cukier biały po 1,49 zł za kg, czy świeże kaczki po 6,99 zł za kg!

Biedronka w wyjątkowo atrakcyjnych cenach proponujemy m.in. masło klarowane Mleczna Dolina po 13,99 zł za 500 g (30 % taniej, bo cena regularna to 19,99 zł), drożdże Wyborne po 45 gr, przy zakupie dwóch opakowań i margarynę w kostce Tortową po 89 gr za 250 g przy zakupie 2 opakowań.

W Netto kupimy kilogram kiełbasy białej po 4,49 zł za kg, a w Lidlu świeże kurczaki po 3,49 zł oraz schab bez kości po 8,95 zł. Trzeba też liczyć. Za 400 g majonezu Winiar zapłacimy 4,69 zł, a za 700 g - 6,49 zł. Bardziej opłaca się więc wziąć większy słoik, bo w nim za litr wyjdzie 9,28 zł, a w mniejszym - 11,75 zł.

Zachowajmy rozsądek

Warto zwracać uwagę na ceny oraz promocje i z nich korzystać, bo dzięki nim można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

Największe promocje są teraz, bo tuż przed świętami, kiedy nie mamy wyboru i musimy zrobić zakupy, z reguły jest ich dużo mniej.

Jednak zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli nie potrzebujemy dużych ilości określonych produktów i nie mamy się z kim nimi podzielić, nie róbmy wielkich zapasów, bo w takim przypadku - zamiast zyskać - stracimy.

Specjalny obiad

Na święta, jakby się nie gimnastykować, nie da się zbyt wiele zaoszczędzić. Wielkanoc nie może się przecież nijak obejść bez święconki. Na świąteczne śniadanie potrzebujemy jajek w najróżniejszych postaciach, białej kiełbasy z kapustą, chrzanem lub ćwikłą, wędzonej szynki, mazurka, sernika i wielkanocnych babek. A na świąteczny obiad chcemy zawsze podać coś ekstra, czego nie je się na co dzień.
Tu sklepy mają fantastyczną ofertę - od szynki cielęcej i łopatki jagnięcej po gęsi, indyki itd.

Co prawda coraz więcej rodzin, gdy tylko jest pogoda, woli odejść od stołu i wspólnie wybrać się nas spacer do parku, lasu, czy na wycieczkę nad morze, aby pospacerować po plaży. Jednak to już po obiedzie.

Irena Boguszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.