Inwestycje w regionie koszalińskim. Co nas czeka w 2017 roku

Czytaj dalej
Fot. GDDKiA
Marzena Sutryk

Inwestycje w regionie koszalińskim. Co nas czeka w 2017 roku

Marzena Sutryk

Jakie wiodące inwestycje planują samorządy w naszym regionie w nowym roku? O plany na 2017 rok zapytaliśmy włodarzy miast i gmin - powstaną nowe drogi, mieszkania, świetlice.

Ścieżka rowerowa i świetlica osiedlowa

- W 2017 roku gmina będzie kontynuowała przebudowę ul. Dworcowej wraz z budową ścieżki rowerowej - mówi burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki. - Trzeci etap tej inwestycji kosztował będzie 1 mln zł. Na osiedlu domów jednorodzinnych „Na Skarpie” wybudowana zostanie kanalizacja. Planowana jest budowa świetlicy osiedlowej i terapeutycznej przy ul. Dworcowej oraz modernizacja wszystkich placów zabaw na terenie miasta i gminy.

Prace nad muzeum

Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak zapowiada prace rewitalizacyjne: - W 2017 roku rozpocznie się rewitalizacja byłego magazynu solnego. To jeden z najstarszych budynków w mieście, który ma być siedzibą tworzonego w mieście muzeum. Prace zakończą się w 2018 r., a remont kosztował będzie 2,2 mln zł. Na budowę i modernizację dróg gmina zamierza przeznaczyć w 2017 r. około 3 mln zł. Budowane będą drogi na nowym osiedlu domów jednorodzinnych przy ul. Górskiej, Bieszczadzkiej i Zakopiańskiej. W planie jest remont ul. Królewieckiej, a także przebudowa drogi osiedlowej w Suliszewie oraz budowa kanalizacji i przebudowa drogi w Dalewie.

Monitoring w mieście

- W 2017 r. zainwestujemy w nowoczesny bezprzewodowy monitoring w mieście, w system pojemników podziemnych i w odwodnienie ul. Kresowiaków - wylicza burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski. - Ponadto gmina wykupi dwa budynki mieszkalne przy ul. Wielkopolskiej. W planie jest budowa kanalizacji deszczowej w ul. Mickiewicza, Połczyńskiej i Orzeszkowej za 1,5 mln zł oraz montaż paneli słonecznych na budynkach kina, opieki społecznej i szkoły.

Nowe mieszkania

Najważniejsze inwestycje 2017 roku w Karlinie to przede wszystkim budowa nowego budynku z mieszkaniami komunalnymi oraz budynku z mieszkaniami socjalnymi. Ten pierwszy ma kosztować 3,8 mln zł, ten drugi 4 miliony złotych. Gmina ma też przygotować dokumentacje techniczne na kilka dróg oraz za 250 tys. zł wyremontować trasę w Karścinie.

- W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w przyszłym roku ma być sfinansowana budowa nowej ścieżki rowerowej Karlino - Wrzosowo, zakończony ma być też projekt montażu ogniw fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej - mówi Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

Pojawi się też nowa kanalizacja na tzw. osiedlu Biedronka w Karlinie, gmina przekaże też na fundusz sołecki 300 tys. złotych.

Drogi i kanalizacja

Najpoważniejszą i zarazem największą inwestycją w 2017 roku w Białogardzie, wpisaną do budżetu, jest generalny remont dróg i kanalizacji deszczowej w kwartale ulic Wiślana, Dąbrowszczaków, Mickiewicza, Krzywoustego i sąsiednich. Inwestycja ma kosztować prawie 10 milionów złotych, została podzielona na dwa etapy. Drugi zaplanowano na 2018 rok. Miasto otrzymało na tę inwestycję dotację w wysokości 2,3 miliona złotych. Innych, dużych inwestycji, w budżecie nie zapisano. Ale nie oznacza to, że ich nie będzie. Bo są już niemal pewne pieniądze na budowę ścieżek rowerowych w mieście, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki ZIT - to swoisty program kilku samorządów, na który zostaną przekazane unijne pieniądze - wymieniony ma być też cały tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Białogardzie.

Trudna sytuacja w oświacie

Tadeusz Hajkowicz, wójt gminy Grzmiąca w powiecie szczecineckim: - Mam nadzieję, że nowy rok będzie dla gminy lepszy niż 2016, bo ten miniony był fatalny pod względem finansowym. Oczekuję unormowania sytuacji w oświacie, bo obecna struktura szkół - nie mówię tu tylko o Mieszałkach i Iwinie - jest nie do utrzymania. Inwestycji wielkich nie będzie, bo być nie może. Obyśmy nie wpadli w program naprawczy.

Raj podatkowy

Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru: - W styczniu oczekujemy decyzji ministra finansów o przyznaniu pożyczki konsolidacyjnej, która pozwoliłaby zmniejszyć koszty obsługi naszego zadłużenia. Wynosi ono na dziś 16,5 miliona zł. Mimo ciosów w budżet, jakim jest utrata dochodów z mandatów z fotoradarów (około 2,5 mln zł), realizujemy program naprawczy. Liczę, że „raj podatkowy”, czyli niskie podatki transportowe, przyciągną kolejnych z zestawami ciężarowymi, a po otworzeniu w Białym Borze filii firmy leasingowej będą się u nas rejestrować także pojazdy leasingowane.

Bieżnia i skansen pomników

Dariusz Czerniawski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie: - Plan na rok 2017 jest taki, aby wyremontować ulice Kruczkowskiego i Chrobrego w Bornem, a także choć jedną drogę wiejską. To priorytet. Chcemy też rozpocząć budowę bieżni tartanowej na stadionie. Chcielibyśmy też, aby realnych kształtów nabrał projekt urządzenia u nas skansenu pomników wdzięczności ZSRR.

Z ostatniej chwili

Droga S11 Koszalin - Bobolice

Według informacji z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest zgoda na prace przygotowawcze dla drogi ekspresowej S11 na odcinku Koszalin - Bobolice. Ogłoszenie przetargu na realizację koncepcji programowej dla tego odcinka planowane jest w lutym 2017.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zatwierdził programy inwestycyjne dla zadań o wartości 323 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na przygotowanie kolejnych ciągów dróg ekspresowych, remonty dróg i likwidację miejsc niebezpiecznych. Wśród inwestycji na liście Ministerstwa jest budowa S11 Koszalin - Bobolice. Etap I - prace przygotowawcze (woj. zachodniopomorskie). W uzasadnieniu czytamy: „Celowość realizacji projektu wynika z potrzeby zwiększenia dostępności ekonomicznej i komunikacyjnej regionu, poprzez zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu przedmiotowej trasy. Istniejący odcinek drogi krajowej nr 11 znajduje się w drogowej kompleksowej sieci TEN-T i posiada jedną jezdnię o dużym zużyciu nawierzchni. Wymaga dostosowania do parametrów drogi ekspresowej.” Zakres prac obejmie kontynuowanie prac przygotowawczych dla budowy drogi ekspresowej S11 o długości 47,7 km.

współpraca: Rajmund Wełnic, Krzysztof Bednarek, Jakub Roszkowski

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.