Integracja Ty i Ja na start

Czytaj dalej
Fot. Piotr Polechoński
Piotr Polechoński

Integracja Ty i Ja na start

Piotr Polechoński

Od najbliższego wtorku, 4 września, do soboty, 8 września, rezerwujemy czas na integrację. Dosłownie i w przenośni. Przed nami 15. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Od najbliższego wtorku, 4 września, do soboty, 8 września, rezerwujemy czas na integrację. Dosłownie i w przenośni. Przed nami 15. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Głównym celem koszalińskiego Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych.

W tym roku zobaczymy 34 konkursowe filmy z całego świata. Jak zawsze nie zabraknie też koncertów, wystaw i spotkań z niezwykłymi ludżmi. Do konkursu zakwalifikowało się 7 filmów amatorskich, 12 fabularnych i 15 dokumentalnych. Widzowie zobaczą też osiem pokazów pozakonkurosowych. B ędą to takie tytuły jak „Niezwyciężony”, „Znikasz”, Blask”, Pełnia życia”, „Ana, mon amour”, „Ciche dziecko”, „Mali bohatorowie”, „Cudowna dziewczyna”. Co ważne, w tym roku po raz pierwszy będzie obradowało jury młodzieżowe pod opieką filmoznawcy, profesora Wojciecha Otto.

Hasło piętnastej, jubileuszowej edycji festiwalu brzmi „Rodzina bez retuszu”. Część muzyczna będzie się składała z zespołów reprezntujących środowiso osób z niepełnosprawnościami. W trakcie festiwalu nie zabraknie też happeningów tworzonych przez teatry, spotkań na temat savoir - vivre’u wobec osób z niepełnosprawnoścami oraz warsztatów artystycznych. Zaplanowano także spotkania z gośćmi festiwalu. W Koszalinie pojawią się m.in Angelika Chrapkiewicz - Gądek, która będąc osobą poruszającą się na wózku zdobyła najwyższe tatrzańskie szczyty, Adrianna Zawadzińska (Miss Polski na Wózku 2017) oraz twórcy ze świata filmu jak Bodo Kox i Wojciech Mecwaldowski.

Również po raz kolejny w 17 polskich miastach odbędą się „2 dni z EFF Integracja Ty i Ja w kinach w Polsce” podczas których zostaną pokazane wybrane, festiwalowe filmy . Ponadto w 33 mniejszych miejscowościach odbędą się „Małe Festiwale Ty i Ja”.

Jak zawsze gospodarzem koszalińskiego festiwalu jest Koszalińska Biblioteka Publiczna, której sala kinowa i przylegający do placówki Plac Polonii przez te pięć festiwalowe dni będą do dyspozycji festiwalowej społeczności (szczegółówy program można znaleźć na www.integracjatyija.pl).

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.