Piotr Polechoński

Integracja poprzez kino. I dużo, dużo więcej

- Zapraszamy na nasz festiwal  - mówi Barbara Jaroszyk. Fot. Archiwum - Zapraszamy na nasz festiwal - mówi Barbara Jaroszyk.
Piotr Polechoński

Rozmawiamy z Barbarą Jaroszyk, współtwórczynią i dyrektorem Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, którego piętnasta edycja trwa w Koszalinie.

Ten, kto był choć na jednym z waszych festiwali, ten wie, że każda impreza z cyklu „Integracja Ty i Ja” jest wyjątkowa. Ale festiwal, który właśnie trwa i potrwa do najbliższej soboty, wyróżnia także to, że jest organizowany po raz piętnasty, czyli mamy taki mały jubileusz. Co go jeszcze wyróżnia na tle innych?

To prawda, nasze tegoroczne spotkanie jest wyjątkowe, bo jubileuszowe. To zaś zawsze jest okazją na małe podsumowanie, na refleksję. Ale myślę, że na to przyjdzie czas po festiwalu, bo teraz jesteśmy w „ogniu walki”, jak zawsze dzieje się u nas dużo, a co najważniejsze, dzieje się bardzo ciekawie. A z nowych rzeczy, które wyróżniają ten festiwal na tle wcześniejszych, to z pewnością warto wyróżnić fakt, że po raz pierwszy obraduje jury młodzieżowe. Przede wszystkim jednak ten festiwal wyróżnia się bogactwem propozycji, zarówno filmowych, jak i innych przygotowanych przez nas wydarzeń, które to bogactwo jest efektem doświadczenia, jakie zdobywaliśmy na kolejnych festiwalach.

A co jest głównym celem festiwalu? Bo tutaj chyba nic się nie zmieniło.

Głównym celem jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych oraz poprzez szereg innych, okołofestiwaloych wydarzeń

Każdemu z festiwali przyświeca główne hasło. Jakie jest w tym roku?

Hasło to brzmi „Rodzina bez retuszu”. Chcemy porozmawiać o tym, jaki rodzina ma wpływ na niepełnospraw-ność jej członków, jakim jest dla nich wsparciem, co się dzieje, gdy takiego wsparcia nie ma. Jednocześnie chcemy odwrócić pytanie i zapytać o to, jak taka niepełnosprawność któregoś z członków rodziny wpływa na jej funkcjonowanie. Oprócz tego, jak zawsze, pokazujemy dużo dobrego kina z całej Europy, odwiedzili nas niezwykli i ciekawi goście, a w naszym festiwalowym miasteczku cały czas coś się dzieje. Zapraszamy!

Piotr Polechoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.