Handlarze dopalaczami na feriach szukają ofiar. GIS podaje dramatyczne dane

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
A.Iskierka, M. Piecyk

Handlarze dopalaczami na feriach szukają ofiar. GIS podaje dramatyczne dane

A.Iskierka, M. Piecyk

„Świetna sól piorąca, która wyprała już nie jedną głowę” - tak handlarze śmiercią reklamują jeden z dopalaczy. Ferie to okres, kiedy dilerzy gwałtownie się uaktywniają. Po dopalacze sięgają już nawet dzieci.

Główny Inspektorat Sanitarny podaje dramatyczne dane dotyczące ilości zatruć „zmiksowanymi” narkotykami. Są niebezpieczne i mogą doprowadzić nawet do zgonu. W 2018 roku w Polsce zanotowano aż 4257 przypadków zatrucia tymi używkami.

- W naszym województwie współczynnik zatruć dopalaczami w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosi 2,44, czyli zanotowano 52 przypadki. Niestety, był również jeden zgon - mówi Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu w 2018 roku po dopalacze sięgali ludzie w przedziale wiekowym od 13 do 39 lat. Najliczniejszą grupą są osoby w wieku od 16-18 lat, zanotowano również sporo przypadków zatruć w przedziale 13-15 lat. W Nowinach pisaliśmy o 16-latku z Rzeszowa, który wyskoczył z 10 piętra wieżowca. Szczęśliwie dla niego upadek nie był śmiertelny. On sam później przyznał, że był w ten wieczór pod wpływem dopalaczy.

- Najwięcej przypadków zatruć nowymi substancjami psychoaktywnymi miało miejsce na terenie powiatów mieleckiego, rzeszowskiego i dębickiego - dodaje Dorota Gibała.

„Przedmiot kolekcjonerski”

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Występują pod przykrywką soli do prania, aromatycznych mieszanek ziół czy płynów nikotynowych do e-papierosów. Każdy z tych toksycznych produktów opisany jest hasłem „przedmiot kolekcjonerski” i „nie nadaje się do spożycia”."

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
A.Iskierka, M. Piecyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.