Karolina Rokitnicka

Gospodynie aktywne od 80 lat [zdjęcia]

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu. Fot. Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Karolina Rokitnicka

Koło Gospodyń Wiejskich we Wrockach świętuje w tym roku 80-lecie działalności. Jego historia jest bogata - nagrania telewizyjne, radiowe, prezent do Watykanu.

Koło powstało w 1936 roku, z inicjatywy grupy mieszkańców wsi. Brakuje dokumentów z początku funkcjonowania organizacji, ale wiadomo, że w latach 40. prężnie działała. W latach powojennych zaczęła rozwijać swą działalność.

Historia udokumentowana od 1945 roku

- Swoją działalność rozpoczęły kobiety we Wrockach zaraz po wojnie w bardzo trudnych warunkach. Przewodniczącą była Olkiewicz M. Koło liczyło zaledwie dwadzieścia parę członkiń. Pierwszą pracą społeczną było uporządkowanie szkoły po niemieckich żołnierzach, aby dzieci jak najszybciej rozpoczęły naukę - czytamy w kronice koła z lat 1945-83, którą opracowała Gertruda Kawczyńska.

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka Wielkim wydarzeniem było otwarcie remizy we Wrockach w 1977 roku.

Zanim we wsi pojawił sie nauczyciel, to właśnie panie z KGW organizowały dla dzieci lekcje. Później przygotowywały przyjemności - świąteczne spotkania i prezenty. Zajęły się też urządzaniem nowego cmentarza sadząc drzewka. Walczyły o doprowadzenie do wsi prądu i odbiór radia. Porządkowały budynek prezydium, w którym zostało później zlokalizowane przedszkole. Urządzały zabawy, brały udział w rożnych uroczystościach. Wśród przewodniczących wymienia się: Błaszkiewicz, Grajewską, Szumską, Górską, Jasieniecką.

Koło prowadziło szeroką działalność kulturalną. Organizowano wyjazdy do teatrów i na wycieczki krajoznawcze. Przy kole 8 marca 1966 roku powstał zespół artystyczny „Róża wiatrów” oraz „Białe stokrotki”.

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka Zespół „Róża Wiatrów” wystąpił w Brodnicy, na przeglądzie w 1975 roku.

Blisko kultury

- Łatwo to nie było, bo wieś nie dysponowała żadnym lokalem, gdzie można by schodzić się n a próby, więc spotykano się po domach. Zbierano różne stare piosenki, wiersze, monologi, zmieniano, przerabiano, dostosowywano do uroczystości. No i spodobało się, zaczęto zespół zapraszać i zbierało się sukcesy - wspominają panie z KGW.

Zespół występował na dożynkach, różnych uroczystościach, przeglądach. Zajął m.in. pierwsze miejsca w Bydgoszczy i Nieżywięciu oraz drugie w Brodnicy i Górznie. Zdobywał nagrody pieniężne - 5 lub 10 tys. zł i złoty kamerton. Występował w telewizji, miał nagrania radiowe.

Przyjemności, nauka i praca

W działalności koła były też warsztaty racjonalnego żywienia, spotkania prozdrowotne, kursy garmażeryjno-cukiernicze i dziewiarskie. Gospodynie rozprowadzały też drób z wylęgarni. Pomagały przy powstaniu remizy OSP. Koło otrzymało mały lokal po ośrodku nowoczesnej gospodyni. Dbało o jego wyposażenie, w naczynia, piecyk, magiel elektryczny… Panie działające w kole mają liczne talenty - literackie, rękodzielnicze, kulinarne. Efekty ich prac prezentowane były podczas licznych imprez i wystaw. Stanisława Wilamowska swoje frywolitki, czyli nietuzinkowe koronki, prezentowała m.in. na zamku królewskim w Warszawie i przesłała jako prezent do Watykanu.

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka O frywolitkach Stanisławy Wilamowskiej pisała prasa.

Prezent dla papieża

- Wśród naszych koronczarek zajmujących się frywolitkami, prawdziwą mistrzynią jest Stanisława Wilamowska ze wsi Wrocki woj. toruńskie, założycielka koła w tej wsi, jego wieloletnia przewodnicząca, dziś członkini. Frywolitki pani Stanisławy zdobią już wiele domów na całym świecie. Trafiły także do Watykanu jako dar dla papieża Jana Pawła II - pisała prasa o lokalnej artystce.

Przewodniczącą koła obecnie jest Bożena Romanowska. - Dziękuję za współpracę, pomoc, spotkania na imprezach, wyjazdy i zabawy. Bez naszych członkiń koło nie mogłoby działać - mówiła podczas jubileuszowej uroczystości przewodnicząca.

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka Obecnie do Koła Gospodyń Wiejskich we Wrockach należy 21 pań. Przewodniczącą jest Bożena Romanowska.


Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.