Katarzyna Gajdosz-Krzak

GOPR szuka ratowników, ale młodzi nie mają czasu na służbę w górach

Chętni do służby w Grupie Krynickiej GOPR muszą zdać egzamin z umiejętności jazdy na nartach. Jeżeli się uda, czeka ich szereg szkoleń, podczas których Fot. arch. Grupy krynickiej GOPR Chętni do służby w Grupie Krynickiej GOPR muszą zdać egzamin z umiejętności jazdy na nartach. Jeżeli się uda, czeka ich szereg szkoleń, podczas których będą podnosili swoje kwalifikacje
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Krynicka Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego boryka się z poważnymi brakami kadrowymi. Choć ratowników ma ponad 200, to osób, które mogą brać udział w akcjach, jest o wiele mniej. Do sprawnego działania potrzebne jest wzmocnienie o 30-40 ochotników.

- To nie jest służba, na której można zarobić. Wręcz przeciwnie, wymaga wielu wyrzeczeń i poświęcenia. Uratowania komuś życia nie da się jednak porównać do żadnej wypłaty pieniężnej. Jeśli ktoś tego nie przeżył, nie zrozumie idei, dla której ludzie chcą być ratownikami ochotnikami - mówi Michał Słaboń, naczelnik Grupy Krynickiej GOPR, zachęcając do wzięcia udziału w naborze.

Egzamin wstępny odbędzie się 10 marca. Kandydaci na ratowników będą musieli się wykazać umiejętnością jazdy na nartach oraz wiedzą z topografii Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Przejdą również krótki test kondycyjny.

- W przypadku innych służb każdy chętny może przyjść i zostanie przyjęty jako kandydat. Dopiero później przechodzi etap szkoleń, które kwalifikują go do służby. U nas jednak pewnymi umiejętnościami i wiedzą trzeba się wykazać już na samym początku - mówi Michał Słaboń.

W tym między innymi upatruje coraz mniejszą liczbę nowych ratowników GOPR.

Czytaj więcej:

 • Ilu ratowników liczy obecnie Grupa Krynicka GOPR?
 • Jak zostać ratownikiem?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.