Jolanta Zielazna

Gminy są prawie gotowe

Fot. Grzegorz Jakubowski
Jolanta Zielazna

Szczególnie rolnikom potrzebna jest informacja o programie 500 złotych na dziecko.

Optymistycznie ocenił przygotowania do programu Rodzina 500+ wiceminister pracy Marcin Zieleniecki. Wczoraj spotkał się z przedstawicielami samorządów regionu, by dowiedzieć się, jak są przygotowane.

W województwie kujawsko -pomorskim 127 gmin zgłosiło zatrudnienie dodatkowych pracowników w związku z przyjmowaniem wniosków o 500 zł na dziecko. Zatrudniły 288 osób.

Aż 112 gmin przygotowuje nowe pomieszczenia.

Nasze województwo na program Rodzina 500+ w tym roku dostanie 900 mln zł.

- Z dzisiejszych informacji od samorządów wynika, że są bardzo dobrze przygotowane do programu i z optymizmem czekają na moment startu - mówił wiceminister Zieleniecki.

Samorządy zostały zobowiązane do szerokiej akcji informacyjnej, włączy się w nią także urząd wojewódzki, która zapowiada ją od 1 kwietnia. Szczególnie ważne jest to na wsi, by informacje trafiły do rolników. U nich, w ubieganiu się o 500 zł na drugie i kolejne dziecko nie są brane pod uwagę dochody.

Właśnie informacje oraz pomoc w wypełnieniu wniosków to dwa punkty wymienione przez wiceministra, które budzą obawy. Wniosek liczy 14 stron i trzeba się w nim odnaleźć. Dotyczy zarówno ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko (wówczas trzeba spełniać kryterium dochodowe), jak i wyłącznie na drugie i kolejne dzieci (nie obowiązuje kryterium dochodowe).

Samorządy mają różne pomysły, co zrobić by przynajmniej w pierwszych tygodniach rozładować tłok. Chcą uruchomić dodatkowe punkty przyjmowania wniosków, wydłużyć godziny pracy (do wieczora), pracować w sobotę, niektóre utworzyły zakładki 500+ na swoich stronach www.

W Bydgoszczy np. rozdano już wnioski uczniom w szkołach, by przekazali je rodzicom, którzy mogą się wcześniej z nimi zapoznać.

Minister zaś przypomniał, że wniosek będzie można złożyć drogą elektroniczną - za pośrednictwem e-bankowości (porozumienie podpisało 18 banków), platformy e-PUAP, ZUS PUE.

Spodziewane jest jednak, że najwięcej dokumentów złożonych zostanie drogą tradycyjną, czyli na papierze.

Gminy najpóźniej 23 marca gminy dostaną „nakładkę” do programu Emp@tia, która pozwoli wykorzystywać go przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego.

W urzędzie wojewódzkim działa bezpłatna infolinia Rodzina 500+. Pod numerem 0 800 500 112 pracownicy wydziału polityki społecznej od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14 udzielają informacji. Dodatkowo uruchomiona została skrzynka mailowa: [email protected], w ramach której pracownicy jednostek samorządu terytorialnego mogą uzyskać informacje.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.