Krzysztof Bednarek

Gminna wojna o poligon. To duży zastrzyk gotówki

Gminna wojna o poligon. To duży zastrzyk gotówki
Krzysztof Bednarek

Drawsko/Kalisz Podatek odprowadzany przez wojsko to duży zastrzyk gotówki dla budżetów poligonowych gmin. Ińsko też chciałoby dostać kawałek tego tortu

Władze Ińska chcą zabrać gminom Kalisz i Drawsko część obszarów poligonowych i przyłączyć je do swojej gminy. - Mamy same niedogodności, a korzyści żadnych - argumentują. W powiecie drawskim zakończyły się już konsultacje w tej sprawie. Decydować będzie rząd.

W Drawsku Pomorskim radni jednogłośnie, negatywnie zaopiniowali wniosek Rady Miejskiej w Ińsku o zmianę granic administracyjnych gminy Ińsko poprzez wyłączenie z terytorium gminy Drawsko części obrębu ewidencyjnego Ziemsko. Podjęcie uchwały poprzedzone zostało konsultacjami, podczas których złożonych zostało 119 ankiet, w których 119 osób opowiedziało się przeciwko wyłączeniu wskazanego terenu z obszaru gminy Drawsko i włączeniu go do gminy Ińsko. Sprzeciw drawskich radnych wzbudziła również forma, w jakiej ta sprawa jest procedowana.

- Nasza gmina została inicjatywą sąsiedniej gminy zupełnie zaskoczona. Radni uważają także, że swym działaniem gmina Ińsko narusza istotne normy społeczne, gdyż nie mając doniosłych argumentów, w sposób oczywisty próbuje naruszyć integralność terytorium gminy Drawsko, które jest jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględnia więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewnia zdolność wykonywania zadań publicznych - uważa burmistrz Drawska Marek Tobiszewski.

Również Rada Miejska w Kaliszu Pomorskim jednomyślnie podjęła uchwałę, w której opiniuje negatywnie wniosek Burmistrza Ińska o przekazanie tamtej gminie 8.677 hektarów terenu położonego w obrębie Borowo na poligonie drawskim.

- We wniosku gminy Ińsko chodziło nie tyle o pomniejszenie terytorium naszej gminy, ile o uszczuplenie jej budżetu o około 2 mln zł rocznie z tytułu podatku poligonowego. Na to zgodzić się nie możemy. Jednomyślny sprzeciw radnych pokrywa się z równie jednomyślnym sprzeciwem naszych mieszkańców. W przeprowadzonych konsultacjach społecznych uczestniczyło aż 1.225 osób i wszystkie (100 proc.) wypowiedziały się przeciwko zmianie granic gminy Kalisz Pomorski - powiedział nam Michał Hypki, burmistrz Kalisza Pomorskiego.

- Historycznie rzecz biorąc dawną granicą między naszymi regionami była rzeka Drawa, a to oznacza, że nawet pół poligonu leżałoby w granicach naszej gminy, ba jeszcze w latach 50. część jego terenu należała do nas - mówi burmistrz Ińska Jacek Liwak.

Dla radnych z powiatu drawskiego taka argumentacja jest nie do przyjęcia. Jednak, jak wspomnieliśmy na wstępie, decyzja należeć będzie do Rady Ministrów.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

43,50 87,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.