Inga Domurat

Gmina Świdwin: Referendum w sprawie GMO się odbędzie

Gmina Świdwin: Referendum w sprawie GMO się odbędzie
Inga Domurat

W czwartek radni większością głosów zdecydowali o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie upraw i hodowli GMO.

Na 13 obecnych na wczorajszej sesji radnych za przeprowadzeniem referendum zagłosowało ośmiu, jeden był przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Tym samym zwykłą większością głosów uchwała została przyjęta i referendum się odbędzie 1 października. Obowiązywać będą te same obwody do głosowania co przy wyborach samorządowych, a w gminnej komisji do spraw referendum zasiądzie sześć osób.

Mieszkańcy świdwińskiej gminy uprawnieni do głosowania, którzy wezmą udział w referendum, odpowiedzą na „TAK” lub „NIE” na jedno zadane w nim pytanie, które będzie brzmiało: „Czy zgadzasz się, by GMO było uprawiane lub hodowane w naszej gminie?”. To będzie pierwsze takie referendum w Polsce, w którym lokalna społeczność wypowie się w tym temacie. By było ważne, musi wziąć w nim udział 30% uprawnionych do głosowania.

Oczywiście, pojawiły się pytania o sens referendum jedynie w lokalnym wymiarze, o to, czy jest ono w stanie cokolwiek zmienić w kwestii GMO, skoro to rząd i parlament tworzą prawo, a w końcu, czy nie szkoda na nie pieniędzy podatników. A szacuje się, że będzie ono kosztowało ok. 35-45 tys. złotych. Z drugiej jednak strony ponad 900 podpisów poparcia (803 ważne, 146 nieważnych, dop. red.) zebrali inicjatorzy referendum, mimo że potrzebowali niecałe 500, by sprawą zajęli się radni. I chyba to przekonało większość radnych, by tę inicjatywę wesprzeć i pozwolić na referendum .

- Zbierając tyle podpisów poparcia, już osiągnęliśmy połowę sukcesu. Pobudziliśmy naszą społeczność. Ludzie dowiedzieli się, że mogą mieć wpływ na to, co się dzieje w gminie, że ich głos się liczy - mówi Mieczysław Waz, jeden z inicjatorów referendum.

- Przed nami jeszcze wiele spotkań edukacyjnych już w kampanii referendalnej. Ludzie muszą mieć wiedzę o GMO, rolnicy muszą być świadomi, jakie zagrożenia wiążą się z modyfikowanymi genetycznie uprawami. To referendum ma przetrzeć szlak innym gminom.

Inga Domurat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.