Gmina Biały Bór chce pożyczyć miliony od państwa

Czytaj dalej
Fot. Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic

Gmina Biały Bór chce pożyczyć miliony od państwa

Rajmund Wełnic

Gmina Biały Bór zaciska pasa. I będzie to robiła jeszcze przez wiele lat. To efekt zaciągania pożyczek na inwestycje w minionych latach.

Jeszcze dwa lata temu długi gminy Biały Bór sięgały 19 milionów złotych, przy rocznym budżecie większym o raptem kilka milionów. Taki był koszt wielkich inwestycji prowadzonych przez ostatnie lata. Nieco ponad rok temu gmina wdrożyła program naprawczy, który miał zmniejszyć zadłużenie wprowadzając oszczędności, ale też szukając nowych dochodów.

Plan zakłada wyjście na prostą w roku… 2039.

- Na dziś mamy do spłacenia 16,5 mln zł, regulujemy swoje zadłużenia na bieżąco - burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski nie ukrywa jednak, że to duże obciążenie.

Pożyczą 16 mln?

Dlatego stara się o pożyczkę konsolidacyjną ze Skarbu Państwa w tej kwocie, co zmniejszyłoby koszty obsługi zadłużenia. Decyzji należy się spodziewać wkrótce, samorząd liczy na pozytywną odpowiedź. Zwłaszcza, że program naprawczy trzeba było ostatnio nieco przyciąć do realiów, bo gmina straciła w ostatnim roku około 2,5 mln zł rocznie z mandatów z fotoradarów po odebraniu tych uprawnień strażnikom miejskim.

- Nie ma także co liczyć od roku 2018 na wpływy, które szacowaliśmy na 3,5 mln zł, z ferm wiatrowych - burmistrz dodaje, że nowe uregulowania inwestycję hiszpańskiej firmy postawiły pod dużym znakiem zapytania.

Nowa wersja programu uzyskała pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, podobnie jak i budżet na rok 2017. Ten zakłada niewielką nadwyżkę przy dochodach 24,7 mln zł.

Zyskuje na podatkach

Gmina liczy, że zyska na „raju podatkowym” - znacznie obniżyła podatek transportowy, co sprawiło, że w gminie przybyło już około 270 nowych zestawów ciężarowych. A to kilkaset tysięcy zł dochodów do budżetu.

- Wkrótce powstanie u nas oddział firmy leasingowej, więc i takie pojazdy będą mogły być u nas rejestrowane - Paweł Mikołajewski liczy na dodatkowe wpływy.

Mocno też cięto wydatki. Po końcu fotoradarów zlikwidowano białoborską Straż Miejską, podstawówkę dla mniejszości ukraińskiej oddano fundacji.

- Zatrudnienie w ratuszu spadło do 28 osób, to naprawdę absolutne minimum, a od roku 2013 nie było w urzędzie podwyżek i nagród - dodaje burmistrz.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.