Marzena Sutryk

Gaz w każdym domu w regionie - taki jest cel

Prace nad budową gazociągu w regionie trwają. Prowadzone są m. in. w rejonie Starych Bielic pod Koszalinem, w okolicach Świdwina i Połczyna-Zdroju, a Fot. Radek Koleśnik Prace nad budową gazociągu w regionie trwają. Prowadzone są m. in. w rejonie Starych Bielic pod Koszalinem, w okolicach Świdwina i Połczyna-Zdroju, a po stronie woj. pomorskiego - w gm. Rzeczenica oraz na odcinku Ustka - Słupsk
Marzena Sutryk

O rozwoju sieci gazowej i gazyfikacji gmin dyskutowano wczoraj w Koszalinie.

Kolejne gminy z naszego regionu podpisały wczoraj porozumienia z PGNiG i Polską Spółką Gazownictwa. To oznacza współpracę prowadzącą do gazyfikacji kolejnych terenów, które dziś są białymi plamami na gazowej mapie województwa zachodniopomorskiego.

- W województwie jest jeszcze około 55 procent terenów, które nie zostały do tej pory zgazyfikowane. Ma w tym pomóc dobra współpraca z samorządami. Jesteśmy na nią mocno otwarci, bo bez dobrej współpracy nie ma szans na szybką gazyfikację - mówił wczoraj Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG. - Największych inwestycji w sieć gazową w naszym województwie wymagają tereny we wschodniej części Pomorza Zachodniego - mówił wicewojewoda Marek Subocz.

Plany PGNiG są imponujące. Prawie 80 milionów złotych przez trzy najbliższe lata - tyle zamierza zainwestować w naszym regionie PGNiG i Polska Spółka Gazownictwa.

Do tej pory w województwie podpisano 24 umowy z samorządami, wczoraj kolejne 6.

Wśród nich była m. in. podkołobrzeska gmina Ustronie Morskie: - Informacje o dalszej gazyfikacji to dla nas dobra wiadomość. U nas PGNiG już ma swoją sieć, w dużej części jesteśmy zgazyfikowani, a podpisując umowę liczę na to, że inwestycja szybko się rozwinie - mówił wójt Jerzy Kołakowski.

Z kolei burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski chciał wiedzieć, na ile to będzie opłacalne: - Mamy bowiem wstępnie podpisany list intencyjny ze spółką komercyjną na gazyfikację gminy, ale interesuje mnie wasza cena - mówił. Przedstawiciele PGNiG przekonywali, że ich gaz „będzie możliwie najtańszy w Polsce”. Tempo rozwoju sieci będzie przede wszystkim zależało od skali zainteresowania ze strony mieszkańców. - Koszty inwestycji bierzemy na siebie, ale po stronie mieszkańca będzie koszt przyłączenia, ok. 1,8 tys. złotych dla gospodarstwa domowego - wyjaśniał Tomasz Blacharski, członek zarządu PSG.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.