Galerię na Żaganny otworzą w marcu

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Galerię na Żaganny otworzą w marcu

Liliana Hachani

W Żaganiu będzie galeria handlowa. Mieszkańców miasta bardziej jednak interesuje rozwiązanie problemu braku dworca autobusowego.

- Wojewoda podtrzymał moją decyzję o pozwoleniu na budowę galerii - mówi zadowolony Henryk Janowicz. Inwestycja przy ul. Żaganny miała rozpocząć się już w pierwszych dniach lipca. Inwestor podpisywał już umowy na wynajęcie lokali w obiekcie. Roboty jednak nie ruszyły, bo zablokował je Lidl.

Przed wydaniem pozwolenia budowlanego spółka miała siedem dni na zapoznanie się z projektem i dokumentacją, jednak z tego prawa nie skorzystała. Po wydaniu pozwolenia na budowę złożyła jednak protest. - Lidl odwoływał się tylko po to, żeby się odwołać. Nie było ku temu żadnych konkretnych powodów - mówi H. Janowicz. Starosta zaznacza, że galeria nie będzie dla Lidla konkurencją, wręcz przeciwnie, takie sąsiedztwo może pomóc. Klienci galerii mogą “przy okazji” robić zakupy spożywcze i odwrotnie.

Inwestycja ma dla Żagania strategiczne znaczenie. Korzyścią z powstania galerii będą nowe miejsca pracy, ale zostanie też rozwiązany jeden z pilniejszych problemów miasta, mianowicie brak dworca autobusowego. Miasto chce dzierżawić na terenie mającego powstać obiektu pomieszczenia, w których znajdzie się kasa biletowa, poczekalnia i toalety dla pasażerów. W projekcie budowlanym jest również ujęta zatoczka dla autobusów. Obecnie teren na którym stanąć ma galeria szpeci miasto. Podróżni na autobus muszą czekać na chodniku przy Żaganny. Tam zatrzymują się autobusy, codziennie stwarzając zagrożenie w ruchu.

Najważniejszy jest przystanek. Dziwię się, że jeszcze nie doszło tu do żadnego wypadku

Mieszkańcy są zmęczeni długim oczekiwaniem na dworzec i chcą szybkiego rozwiązania problemu. - Sklepy mnie nie obchodzą, mamy ich pod dostatkiem. Najważniejszy jest przystanek. Dziwię się, że jeszcze nie doszło tu do żadnego wypadku - mówi Bogusława Tyszkiewicz z Żagania. Podobnego zdania jest również inna mieszkanka miasta, Walentyna Braszkowska - Dobrze, że w końcu ruszy budowa. Może w końcu doczekamy się przystanku - mówi kobieta.

Decyzja wojewody jest ostateczna, Lidl nie może się już od niej odwołać. Budowa ruszy prawdopodobnie w przeciągu dwóch następnych tygodni. Galeria miała być gotowa na Boże Narodzenie, jednak termin otwarcia może się przesunąć. - Mamy duże opóźnienie. Grudniowe otwarcie jest mało prawdopodobne. Bardziej realnym terminem jest marzec - mówi przedstawiciel inwestora, Michał Andrasiewicz.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.