Galeria Emka w nowym wydaniu. Co dalej z wielkim dołem?

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Piotr Polechoński

Galeria Emka w nowym wydaniu. Co dalej z wielkim dołem?

Piotr Polechoński

Emka zmienia oblicze. Remont jest gruntowny. Czy to oznacza przygotowanie spółki do sprzedaży? Czy za modernizacją galerii pójdzie zabudowa wielkiego dołu, na którą czekamy od 8 lat?

O radykalnej przebudowie najstarszej, koszalińskiej galerii handlowej już informowaliśmy. Ta zaczęła się kilka miesięcy temu, co można było zauważyć odwiedzając „Emkę”. Kilka sklepów zmieniło lokalizację, w kilku miejscach zmienił się wygląd witryn.

Jednak najważniejsze prace - i najbardziej intensywne - ruszyły wraz z początkiem października. Parter zaczął już być kompleksowo modernizowany, a to oznacza, że co jakiś czas będą zamykane poszczególne jego fragmenty - te, gdzie akurat toczyć się będą prace. - W tym czasie pozostała część będzie funkcjonować normalnie - zapewnia Jacek Sikorski, dyrektor Galerii „Emka”, należącej do brytyjskiego funduszu inwestycyjnego LCP Properties.

Dotychczas na parterze galeria najbardziej zmieniła się w miejscu, gdzie przed długi czas funkcjonowało wejście od strony ulicy Akademickiej. To popularne wejście przez ostatnie miesiące było zamknięte, a wcześniej przez kilka lat wyglądało dość prowizorycznie, bo do galerii od tej strony wchodziło się po mało estetycznej rampie. Kilkanaście dni temu, to zupełnie przebudowane wejście zostało w końcu otwarte. Co więcej obok wejścia, 2 grudnia, otwarty został dwupiętrowy sklep szwedzkiej sieci odzieżowej „H & M”.

Realizowany plan przebudowy przewiduje odnowienie całego parteru; m.in przy ruchomych schodach, przy głównym wejściu, które teraz jadą tylko do góry, powstaną drugie schody jadące w dół. Parter zmieni się jeszcze w kilku innych miejscach, będzie to m.in. wymiana posadzki, witryn (te będą - co już w kilku miejscach widać - od posadzki aż po sufit), pojawi się nowa aranżacja sufitu, nowe oświetlenie. Zupełnie inaczej wyglądać będzie dzisiejsze serce „Emki”, czyli miejsce przy schodach, gdzie teraz zlokalizowany jest „Świat Lodów”.

Radykalna przebudowa czeka pierwsze piętro (ta w pewnym, ograniczonym zakresie już się rozpoczęła). Docelowo zmieni się układ korytarzy, pojawią się nowe sufity, zostaną wymienione witryny. - Chcemy koszalinianom zaproponować inny, nowoczesny styl i nowe możliwości Emki, która cały czas ma olbrzymi potencjał, co chcemy właśnie pokazać - podkreśla Jacek Sikorski. Przez długi czas nie było pewne, czy na czas remontu I piętro będzie zamknięte, czy też modernizacja będzie realizowana etapami.- Zdecydowaliśmy się jednak na zamknięcie całej góry - mówi Jacek Sikorski. - Uznaliśmy, że tak będzie korzystniej i dzięki temu szybciej i sprawniej uporamy się z modernizacją. Pierwsze piętro zamkniemy od stycznia. Otwarte zostanie 17 maja przyszłego roku, czyli w dniu, na który zaplanowane jest uroczyste otwarcie całej, zmodernizowanej „Emki” - zapowiada dyrektor Sikorski.

W równie radykalny sposób zmieni się rozkład dotychczasowych sklepów: część z nich zamieni się miejscami (proces ten można już zaobserwować), do starych firm dołączą nowe. - Z większych najemców dołączą do nas CCC, Deichmann, Martes Sport, Pepco - wylicza dyrektor „Emki”. Zapewnia też, że były prowadzone rozmowy z dotychczasowymi najemcami, aby okres modernizacji „Emki” przebiegł dla nich - na ile to możliwe - bezboleśnie. - Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Na przykład sklep „Euro”, który teraz jest na pierwszym piętrze, na czas remontu II kondygnacji zostanie przeniesiony na parter. Powtarzam: jesteśmy w stałym kontakcie z najemcami i ci od dawna wiedzą o planowanych zmianach - podkreśla Jacek Sikorski. a

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.