Fundusz solidarności w metropolii: 60 mln zł dla mniejszych gmin w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Czytaj dalej
Fot. marzena bugała-azarko
Marcin Zasada

Fundusz solidarności w metropolii: 60 mln zł dla mniejszych gmin w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Marcin Zasada

Fundusz solidarności w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: W budżecie na 2018 rok, który jutro przyjmie metropolia, znajdzie się 60 mln zł na inwestycje w mniejszych i biedniejszych miastach. Fundusz solidarności ma pomóc w wyrównywaniu szans metropolitalnych gmin

Polityka spójności, a więc najprościej mówiąc - systemowe wspieranie słabszych, mniejszych i biedniejszych, to w zamyśle miał być jeden z kluczowych celów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W samym jej centrum są bowiem obszary o ogromnych różnicach rozwojowych. W przyszłorocznym budżecie związku, który ma zostać uchwalony na jutrzejszej sesji jego zgromadzenia, na politykę spójności zapisano 60 mln zł.

- To wsparcie dla biedniejszych i słabszych gmin, by się mogły zbliżać standardem usług oferowanych mieszkańcom do swoich bogatszych sąsiadów - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu metropolii.
Pieniądze mają być przeznaczane na inwestycje o znaczeniu ponadlokalnym. Zostaną rozdysponowane po równo pomiędzy 5 podregionów metropolii, które będą musiały zgodnie się nimi podzielić.

Jutro rozstrzygną się założenia funduszu solidarności, który mniejszym i biedniejszym gminom metropolii zapewni solidne wsparcie inwestycyjne. To już pewne, że fundusz zacznie działać od przyszłego roku. Samorządowcy są zgodni co do idei, ale pozostaje kwestia uzgodnienia, jakie pieniądze na metropolitalną politykę spójności będą chcieli przeznaczyć: 30, 60 czy 100 milionów złotych.

Czy gminy powinny dostać po równo z funduszu solidarności metropolii czy według potrzeb?

Wartość metropolitalna

Tak zwany fundusz solidarności był jedną z pierwszych programowych zapowiedzi Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego zarządu metropolii. To niejako odpowiedź na potrzebę wyrażaną w wielu dyskusjach poprzedzających integrację. Prezydenci najlepiej prosperujących miast aglomeracji sami wielokrotnie akcentowali potrzebę mechanizmu, dzięki któremu będzie możliwe coś, co określilibyśmy mianem „likwidowania barier rozwojowych” na całym obszarze metropolitalnym. Przed ustawą metropolitalną nie było to prawnie wykonalne.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.