Grażyna Starzak

Franciszek w oknie na Franciszkańskiej

Grażyna Starzak

Kościół. Dla papieża Franciszka przygotowano w Polsce trzy sypialnie. Jedną w Częstochowie, drugą w krakowskiej kurii i trzecią w Brzegach koło Wieliczki

Niebawem Watykan oficjalnie ogłosi program pielgrzymki Franciszka do Polski. Wtedy będzie wiadomo, ile konkretnie dni i nocy spędzi w Polsce papież. Jest niemal pewne, że na czas wizyty w Krakowie, papieską rezydencją będzie budynek kurii przy ul. Franciszkańskiej.

Jeśli Franciszek najpierw odwiedzi Jasną Górę to, podobnie jak jego poprzednik, do Krakowa przyleci z Częstochowy. Benedykt XVI wylądował w Balicach 26 maja 2006 r. o godz. 20 i wprost z lotniska udał się na Franciszkańską 3, do krakowskiej kurii. Nocował w tych samych pokojach co Jan Paweł II w czasie swoich pielgrzymek do ojczyzny. „Na 90 proc.” - jak twierdzą krakowscy kurialiści - w tych samych pomieszczeniach będzie rezydował i spał Franciszek.

Autor: Joanna Urbaniec

Pokoje są położone w dwóch rzędach, w historycznym układzie, bez przedzielającego je korytarza. Na końcu amfilady pokojów jest część mieszkalna. M.in. sypialnia i gabinet. Niewiele osób ma tutaj wstęp. W sypialni, gdzie nocowali dwaj papieże, jest proste łóżko, klęcznik, biurko, a obok łazienka. Taki ascetyczny wystrój preferował papież Polak. Taki był podczas pielgrzymki Benedykta XVI i prawdopodobnie taki będzie w czasie pobytu w Krakowie papieża Franciszka.

Komisja watykańska kilka dni temu dokładnie oglądała wszystkie pomieszczenia w kurii. Papież może jeszcze wybierać, czy spać w pokojach, które kiedyś zajmował Karol Wojtyła, a teraz są do dyspozycji kard. Stanisława Dziwisza, czy może w tych od strony ulicy Franciszkańskiej. Mógłby też wybrać pokoje, które kiedyś nazywano gościnnymi, znajdujące się z drugiej strony budynku.

Znając niekonwencjonalne zachowania obecnego papieża, należy sądzić, iż wzorem poprzedników wieczorem stanie w słynnym papieskim oknie, by porozmawiać z młodzieżą. Specjalna platforma ułatwiająca papieżowi to spotkanie została wykonana przed ostatnią pielgrzymką Jana Pawła II. Franciszek, podobnie jak 10 lat temu Benedykt XVI, stojąc w oknie, zapewne powie kilka zdań po polsku. Podobno już od pewnego czasu pobiera lekcje polskiego u swojego jałmużnika - abp. Konrada Krajewskiego.

Pokoje dla papieża przygotowano też w Częstochowie i w Brzegach koło Wieliczki. Ich wystrój będzie podobny - proste łóżko, biurko, klęcznik i krzyż na ścianie. Ten w Brzegach będzie dokładną kopią „pokoju papieskiego” w Loreto, najbardziej znanym sanktuarium maryjnym we Włoszech.

Franciszek prześpi się na Jasnej Górze, w Wieliczce raczej nie

Według pierwotnego planu wizyty papież Franciszek miał przylecieć do Polski tylko na obchody Światowych Dni Młodzieży i praktycznie nie ruszać się z Krakowa. Watykan planował ewentualnie kilkugodzinne spotkanie z zakonnikami na Jasnej Górze. W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że być może papież przyjedzie dzień wcześniej, niż planowano, czyli 27 lipca wieczorem i wyląduje w Częstochowie. Tam spędzi noc, a następnego dnia na Wałach Jasnogórskich spotka się z wiernymi. Przebywająca w Polsce kilka dni temu komisja watykańska odwiedziła jasnogórski klasztor, sprawdzając m.in. pokoje dla specjalnych gościa, w których mógłby odpoczywać Franciszek.

- Od wizyty Benedykta XVI w Częstochowie minęło trochę czasu, dlatego komisja chciała sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja na Jasnej Górze - mówi tajemniczo o. Robert Jasiulewicz, rzecznik klasztoru, podkreślając, że głównym powodem przyjazdu Franciszka są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, a Jasna Góra „ma być jedynie dodatkowym celem pielgrzymki”.

Największa niespodzianka, jeśli chodzi o wystrój przygotowanych dla papieża pomieszczeń, czeka Franciszka w Brzegach koło Wieliczki. Tam, z soboty 30 na niedzielę 31 lipca br. odbędzie się modlitewne czuwanie papieża z młodymi, a następnego dnia msza św. pod jego przewodnictwem na Campusie Misericordiae. W powstającym na tym terenie Domu Miłosierdzia papież będzie mógł odpocząć, a nawet przenocować. - Jesteśmy przygotowani - zapewnia burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, choć przyznaje, że to kuria w Krakowie jest miejscem noclegu, ale w Brzegach papież ma poświęcić Dom Miłosierdzia i magazyn żywności Caritas archidiecezji krakowskiej.

Przygotowany dla niego pokój będzie urządzony niemal dokładnie tak samo jak w ulubionym przez wszystkich papieży sanktuarium w Loreto. - Znajdzie się tam zwykłe, proste łóżko, drewniany klęcznik, biurko, wieszak. Na ścianie zawiśnie krzyż a w oknach firanki z białego muślinu - wylicza Artur Kozioł.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.