Firma Abek jest już w Jankowie koło Drawska Pomorskiego. Będzie 250 miejsc pracy

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Bednarek
Krzysztof Bednarek

Firma Abek jest już w Jankowie koło Drawska Pomorskiego. Będzie 250 miejsc pracy

Krzysztof Bednarek

Nowy zakład rozpocznie produkcję w tym roku. Trwa budowa hali i nabór pracowników.

Wkrótce spółka Abek rozpocznie w Jankowie koło Drawska Pomorskiego produkcję środków higienicznych. Na starcie zakład zatrudni 100-120 osób, a docelowo 250 osób.

- Kończą się już prace inwestycyjne. Czekamy na dostawę maszyn. Jak wszystko dobrze pójdzie, to do końca roku ruszymy z produkcją - powiedział nam Edmund Heise, dyrektor ds. sprzedaży i administracji.

Na dobre trwa rekrutacja i kompletowanie załogi. Część pracowników przejdzie do Jankowa z zakładu w Węgorzynku. Do pracy zgłosiło się również około 50 pracowników z Janko-wa, Drawska Pomorskiego i okolicznych miejscowości.

- Współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy w Drawsku Pomorskim i jest to współpraca bardzo owocna. Cześć pracowników zgłasza się do nas również indywidualnie - powiedział nam Edmund Heise.

Oprócz pracowników produkcyjnych, którzy pracowali będą przy taśmie, pakowaczy, spółka poszukuje fachowców: elektryków i mechatroników, którzy odpowiadali będą za park maszynowy i produkcję. Zakład pracował będzie na trzy zmiany, przez pięć dni w tygodniu. Pracownicy zatrudnieni będą na podstawie umów o pracę. Każdy z pracowników otrzyma stałe wynagrodzenie i premię uznaniową.

- Kilka tygodni temu zorganizowaliśmy giełdę pracy pod kątem zatrudnienia bezrobotnych w nowym zakładzie w Jankowie. Zainteresowanie było spore, zgłosiło się prawie 100 osób - potwierdza Henryk Andrałojć, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim.

Abek, spółka z o.o. z siedzibą w Mierzynie koło Szczecina, zajmuje się produkcją środków higienicznych, a w szczególności mokrych chusteczek higienicznych dla odbiorców w Polsce i za granicą.

Do tej pory podobny zakład działał w Węgorzynku, gdzie firma dzierżawiła pomieszczenia. Ponieważ jednak spółka chciała rozwinąć produkcję, a w Węgo-rzynku miejsca było niewiele, właściciele poszukiwali nowej lokalizacji.

Wybór padł na Jankowo, gdzie do niedawna jeszcze działała spółka Tekmar, producent opakowań z kartonu. Jednak po śmierci właściciela firma miała kłopoty finansowe i problemy ze zbytem wyprodukowanych opakowań. Zakład zaprzestał produkcji w sierpniu ubiegłego roku. Ogłoszona została jego upadłość. Majątkiem zajął się syndyk masy upadłościowej.

Przez jakiś czas kompleks budynków w Jankowie świecił pustką. Wdowa po zmarłym właścicielu Tekmaru poprosiła o pomoc burmistrza Drawska Zbigniewa Ptaka, który odwiedził zakład w Węgorzynie.

- Chciałem zapytać, czy nie są zainteresowani opakowaniami kartonowymi z Tekmaru. Kartony ich nie zainteresowały, ale zakład - owszem - wspomina Zbigniew Ptak.

Sprawy potoczyły się szybko, transakcja została wkrótce sfinalizowana i Abek jest dzisiaj właścicielem zakladu w Jankowie. Budynki Tekmaru zostały zmodernizowane pod potrzeby nowego zakładu. Abek buduje również dwie nowe hale. Jak niedawno informowaliśmy, spółka skorzystała - jako jeden z trzech zakładów z powiatu drawskiego - z dofinansowania unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 6,4 mln zł na pierwszy etap związany z utworzeniem innowacyjnego zakładu produkcji chusteczek nawilżanych w Jankowie. Całkowita wartość inwestycji wynosi 14,2 mln zł.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.