Firma Abek jest już w Jankowie koło Drawska Pomorskiego. Będzie 250 miejsc pracy

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Bednarek
Krzysztof Bednarek

Firma Abek jest już w Jankowie koło Drawska Pomorskiego. Będzie 250 miejsc pracy

Krzysztof Bednarek

Nowy zakład rozpocznie produkcję w tym roku. Trwa budowa hali i nabór pracowników.

Wkrótce spółka Abek rozpocznie w Jankowie koło Drawska Pomorskiego produkcję środków higienicznych. Na starcie zakład zatrudni 100-120 osób, a docelowo 250 osób.

- Kończą się już prace inwestycyjne. Czekamy na dostawę maszyn. Jak wszystko dobrze pójdzie, to do końca roku ruszymy z produkcją - powiedział nam Edmund Heise, dyrektor ds. sprzedaży i administracji.

Na dobre trwa rekrutacja i kompletowanie załogi. Część pracowników przejdzie do Jankowa z zakładu w Węgorzynku. Do pracy zgłosiło się również około 50 pracowników z Janko-wa, Drawska Pomorskiego i okolicznych miejscowości.

- Współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy w Drawsku Pomorskim i jest to współpraca bardzo owocna. Cześć pracowników zgłasza się do nas również indywidualnie - powiedział nam Edmund Heise.

Oprócz pracowników produkcyjnych, którzy pracowali będą przy taśmie, pakowaczy, spółka poszukuje fachowców: elektryków i mechatroników, którzy odpowiadali będą za park maszynowy i produkcję. Zakład pracował będzie na trzy zmiany, przez pięć dni w tygodniu. Pracownicy zatrudnieni będą na podstawie umów o pracę. Każdy z pracowników otrzyma stałe wynagrodzenie i premię uznaniową.

- Kilka tygodni temu zorganizowaliśmy giełdę pracy pod kątem zatrudnienia bezrobotnych w nowym zakładzie w Jankowie. Zainteresowanie było spore, zgłosiło się prawie 100 osób - potwierdza Henryk Andrałojć, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim.

Abek, spółka z o.o. z siedzibą w Mierzynie koło Szczecina, zajmuje się produkcją środków higienicznych, a w szczególności mokrych chusteczek higienicznych dla odbiorców w Polsce i za granicą.

Do tej pory podobny zakład działał w Węgorzynku, gdzie firma dzierżawiła pomieszczenia. Ponieważ jednak spółka chciała rozwinąć produkcję, a w Węgo-rzynku miejsca było niewiele, właściciele poszukiwali nowej lokalizacji.

Wybór padł na Jankowo, gdzie do niedawna jeszcze działała spółka Tekmar, producent opakowań z kartonu. Jednak po śmierci właściciela firma miała kłopoty finansowe i problemy ze zbytem wyprodukowanych opakowań. Zakład zaprzestał produkcji w sierpniu ubiegłego roku. Ogłoszona została jego upadłość. Majątkiem zajął się syndyk masy upadłościowej.

Przez jakiś czas kompleks budynków w Jankowie świecił pustką. Wdowa po zmarłym właścicielu Tekmaru poprosiła o pomoc burmistrza Drawska Zbigniewa Ptaka, który odwiedził zakład w Węgorzynie.

- Chciałem zapytać, czy nie są zainteresowani opakowaniami kartonowymi z Tekmaru. Kartony ich nie zainteresowały, ale zakład - owszem - wspomina Zbigniew Ptak.

Sprawy potoczyły się szybko, transakcja została wkrótce sfinalizowana i Abek jest dzisiaj właścicielem zakladu w Jankowie. Budynki Tekmaru zostały zmodernizowane pod potrzeby nowego zakładu. Abek buduje również dwie nowe hale. Jak niedawno informowaliśmy, spółka skorzystała - jako jeden z trzech zakładów z powiatu drawskiego - z dofinansowania unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 6,4 mln zł na pierwszy etap związany z utworzeniem innowacyjnego zakładu produkcji chusteczek nawilżanych w Jankowie. Całkowita wartość inwestycji wynosi 14,2 mln zł.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.