Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Fake newsy. Byś myślał tak, jak chcą tego inni. Rozmowa z dr Kamilem Goryniem z UwB

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Agata Sawczenko

Fake newsy. Byś myślał tak, jak chcą tego inni. Rozmowa z dr Kamilem Goryniem z UwB

Agata Sawczenko

Na konferencję „Dezinformacja - Inspiracja - Społeczeństwo” zaprasza dr Kamil Goryń z Uniwersytetu w Białymstoku.

Coraz więcej w internecie fake newsów. Kto je produkuje i dlaczego?

Z jednej strony fake newsy jest trendy. Z drugiej - zjawisko dezinformacji czy inspiracji, o których zamierzamy mówić na naszej konferencji „Dezinformacja - Inspiracja - Społeczeństwo” - już 19 i 20 kwietnia - nie jest niczym nowym. Dezinformacja i inspiracja są to narzędzia wykorzystywane od wielu lat m.in przez służby specjalne na świecie. Przykładowo teraz jest dosyć głośno na temat rosyjskich ingerencji w wybory. To jest coś, co już od wielu lat istnieje obok nas. Tylko nie zwracaliśmy na to uwagi. A jeśli chodzi o same fake newsy - rozwój portali społecznościowych bardzo rozprzestrzenianie się ich ułatwia. Bo łatwiej jest kliknąć „lubię to” albo „udostępnij” niż sprawdzić źródło informacji i zobaczyć, czy jest ona prawdziwa. Wystarczy, że wydaje nam się ona prawdziwa. Lub jest ona zgodna z naszymi poglądami.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Sawczenko

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Przeraża mnie podejście ludzi starszych do wszelkich wiadomości wyczytanych w Internecie lub zasłyszanych w wiadomościach radiowych / telewizyjnych. Moi rodzice coraz to o czymś opowiadają, o jakimś wydarzeniu, wiadomości zupełnie nie analizując i nie zastanawiając się nad ewentualną prawdziwością informacji. Od zawsze im tłumaczyłem, że nie należy się tak bardzo ekscytować informacjami i newsami wyczytanymi w takim czymś jak Onet, czy WP lub zasłyszanymi w radiu. Jeżeli w ciągu najbliższych godzin, dni nie potwierdzi się to z innych źródeł internetowych lub telewizyjnych, to należy bardzo ostrożnie podchodzić do ich wiarygodności. Ile razy już słyszałem "No jak to, przecież czytałem / napisali w Internecie !". Internet jak przysłowiowa kartka papieru - przyjmie wszystko. Tak było z aferą z nie przyjmowaniem przedstawicieli Polski w Białym Domu i dawniej z coroczną listą najbogatszych Polaków - tata nie zauważył, że była prezentowana od 10 miejsca do pierwszego, ale wielce oburzony udowadniał mi, że "przecież czytał w Internecie". W historii przeglądarki znalazłem tą stronę i pokazałem paluchem numerowanie miejsc. Zaburczał coś wściekły pod nosem (no bo jak syn, mimo, że już dawno dorosły, mógł mu udowodnić błąd) i wyszedł.

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.