Ekstremalne przejażdżki na największych rollercoasterach [WIDEO, MAPA]

Czytaj dalej
Fot. Google Grafika
Olga Krzyżyk

Ekstremalne przejażdżki na największych rollercoasterach [WIDEO, MAPA]

Olga Krzyżyk

Ekstremalna przygoda, poczucie prędkości i wzrastający poziom adrenaliny. Takie przeżycia zapewniają największe rollercoastery. Na tę atrakcje decydują się tylko odważni. Duże prędkości, przeciążenia i wysokości. Tak można opisać przejażdżkę rollercoasterem. Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce i w Europie można przejechać się na największych rollercoasterach.

W przyszłym roku w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie ma powstać największy rollercoaster w Europie Środkowo-Wschodniej. Według zapowiedzi urządzenie ma mieć 40 metrów wysokości i 908 metrów długości. Wagonik natomiast pojedzie z maksymalną prędkością 95km/h. Przejazd po ekstremalnym torze potrwa 104 sekundy. Rollercoaster będzie nazywał się Lech Coaster. Rollercoaster utrzymany będzie w tematyce średniowiecznego grodu. Stylizowana na ten okres będzie poczekalnia, sklep z pamiątkami oraz pobliska restauracja.

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania fundamentów pod konstrukcję. Zakończyliśmy palowanie, kończymy wylewanie betonowych podpór, początkiem przyszłego roku planujemy rozpoczęcie montowania konstrukcji. Ważną informacją jest to, że w tym momencie kończymy prace przed planowanym terminem - Kamil Michno, rzecznik prasowy Śląskiego Wesołego Miasteczka.

W Śląskim Wesołym Miasteczku jest rollercoaster - Tornado. Jest to pierwsza kolejka z inwersjami. Wagonik pokonuje dwie pętle, jedna za drugą z prędkością 60km/h.

Obecnie największym rollercoaster w Polsce jest w Rodzinnym Parku Rozrywki Zatorze "Energyland" w województwie małopolskim. Jest tutaj m.in. Roller Coaster F1- jeden z najszybszych rollercoasterów w Europie Środkowo-Wschodniej. Formula 1 z magnetycznym systemem napędu „wystrzeliwuje” wagoniki niczym pocisk, z przyspieszeniem prawie 4 g, czyli o połowę większym niż przyspieszenie bolidów formuły jeden. Ten system napędu posiada moc 2 megawatów, co można przełożyć na siłę 2700 km – tyle co 10 samochodów sportowych. Początkowy rozpęd sięga nawet 100 km/h i jest uzyskiwana w przeciągu 2-3 sekund, znów średnia prędkość wynosi 80 km/h.

W Zatorze można przeżyć ekstremalną przygodę także na rollercoasterze „Mayan”. Wagoniki osiągają prędkość 80 km/h, a pięć inwersji sprawia, że przeciążenia dochodzić będą do prawie 5g - tyle co w czasie ekstremalnych zwrotów myśliwcem F16.

Jednym z największych rollercoasterów w Europie jest Shambhala w parku rozrywki Port Aventura w Hiszpanii. Kolejka ta zalicza się to tzw. Hyper Coaster. Jest to najwyższy i najszybszy rollercoaster w Europie. Na drugim miejscu jest rollercoaster w parku rozrywki w Rust, w Niemczech - Silver Star. Jego wysokość to 73 m i jest jednym z najdłuższych w Europie - ma aż 1620 metrów. Kolejka posiada 5 wzniesień, 3 zakręty i 1 slalom. W budynku stacji znajduje się małe muzeum Mercedesa i McLarena.

Zobaczcie mapę z wybranymi, największymi rollercoasterami w Polsce i w Europie:

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.