Dzięki zdjęciom przenieśmy się w czasie i odkryjmy nasz region

Czytaj dalej
Fot. Zbigniew Rajche
Leszek Kalinowski

Dzięki zdjęciom przenieśmy się w czasie i odkryjmy nasz region

Leszek Kalinowski

Kogo z nas nie interesuje przeszłość miasta, wsi? Z chęcią oglądamy stare zdjęcia i pocztówki. Dlatego chcemy je częściej publikować.

Wielu z nas nie ma wiedzy, jak wyglądałoo codzienne życie 50, 100 lat temu w Zielonej Górze, Świebodzinie, Sulechowie, Gubinie czy Krośnie. A to bardzo ciekawe. Stare zdjęcia, pocztówki uzupełniają lukę w naszej wiedzy. Można z ich wiele „wyczytać”: jak wyglądało dawniej miasto, jaka była architektura, zieleń, jakie pojazdy jeździły po ulicach, jak ubierali się mieszkańcy, gdzie chętnie wypoczywali i na czym on polegał. Nic więc dziwnego, że dużym powodzeniem cieszy wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej pt. „Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Wiele samorządów i organizacji pozarządowych wydaje specjalne albumy, kalendarze ze starymi zdjęciami, organizują okolicznościowe ekspozycje. Często fotografie sprzed lat stanowią też ozdobę kawiarni, restauracji, a nawet przychodni zdrowia (np. w zielonogórskim Aldemedzie).

Stare zdjęcia i pocztówki prezentowaliśmy już na naszych łamach m.in. dzięki udostępnianiu ich nam przez Marka Wojdana ze Świebodzina, Jerzego Szymczaka z Krosna czy Stefana Pilaczyńskiego z Gubina. Dziękujemy i prosimy o jeszcze. Zwracamy się też z apelem do wszystkich Czytelników o przysyłanie nam starych zdjęć, pocztówek drogą mailową lub tradycyjną pocztą.

Można też je przynieść do redakcji

Zeskanujemy je i zaraz oddamy z powrotem. Dzięki temu będziemy mogli publikować w gazecie cykle starych fotografii i przeniesiemy się w czasie, powspominamy dawne dzieje miast, miasteczek i wsi naszego regionu.

Zdjęcia, pocztówki można przesyłać na adres: [email protected] lub Redakcja „Gazety Lubuskiej”, al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra. Z góry serdecznie wszystkim, którzy odpowiedzą na nasz apel, dziękujemy

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.