Rajmund Wełnic

Dworzec w Szczecinku sprzedany, czas na spółkę PKS

Jesień 2015 roku, rozbiórka dworca autobusowego przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinku Fot. Rajmund Wełnic Jesień 2015 roku, rozbiórka dworca autobusowego przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinku
Rajmund Wełnic

Teren po dworcu PKS w Szczecinku kupił developer z Chojnic.

Tym razem to już pewne, nabywca podpisał akt notarialny i zapłacił za działkę po zburzonym dworcu autobusowym wraz z placem w Szczecinku. Kupcem jest firma Urbaniak Inwestycje z Charzykowy koło Chojnic, ta sama, której oferta przegrała kilka miesięcy temu w przetargu. Jak już informowaliśmy, wtedy szczecinecka firma Zymex zaoferowała więcej, ale ostatecznie wycofała się z transakcji tracąc 20 tys. zł wadium.

Zapłata pójdzie na długi

Firma Urbaniak zapłaciła 1,823 mln zł z VAT-em. - Już wcześniej przelała 778 tys. zł, aby zdjąć zabezpieczenie spłaty kredytu z hipoteki - mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis, który nie ukrywa, że zastrzyk gotówki znacząco poprawi sytuację PKS zmagającego się z problemami finansowymi. - Pomniejszyliśmy kredyt obrotowy, pieniądze pójdą na uregulowanie zaległości w ZUS, wobec Komunikacji Miejskiej i bieżące płatności za paliwo.

Kupiec działki przy Kaszubskiej - chojnicki deweloper - od kilku lat nieźle sobie radzi na szczecineckim rynku. Najpierw wyremontował i zaadaptował na mieszkania koszarowiec przy ulicy Kościuszki, a teraz kończy budowę apartamentowca na osiedlu generalskim na Zachodzie.

Rozglądał się także za kolejną działką pod kolejną inwestycję mieszkaniową. Plac po dworcu przy ul. Kaszubskiej w planie zagospodarowania Szczecinka przeznaczony jest właśnie pod mieszkania i usługi.

Dworzec był za duży

Przypomnijmy, że PKS już ponad 2 lata temu przeniósł się autobusami ze zbyt dużego dworca na stację kolejową. Opuszczonego dworca - mimo kilku przetargów - nikt nie chciał kupić. Pomogło dopiero zburzenie obiektu i rozebranie placu manewrowego jesienią zeszłego roku - pod młotek poszła teraz sama działka.

Dworzec przy ulicy Kaszubskiej od dawna był za duży na potrzeby firmy i kurczącego się rynku przewozów pasażerskich. Duma PKS Szczecinek zbudowana pod koniec lat 70. ma aż 1,3 tys. metrów kwadratowych, wielki plac manewrowy i 11 stanowisk, z których ostatnimi czasy były wykorzystane góra 3-4. Liczba podróżnych w porównaniu z końcówką lat 70., czy jeszcze nawet dekadę później, zmniejszyła się nawet dziesięciokrotnie. Jesienią zeszłego roku dworzec przeniesiono więc w okolice stacji PKP.

Jest kupiec na sam PKS

Co dalej z samym PKS, który powiat chce sprzedać? - Na dniach otwieramy oferty w przetargu na wycenę spółki i doradztwo przy sprzedaży - mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. - Spotykam się także z biznesmenem z branży transportowej z województwa warmińsko-mazurskiego, który jest zainteresowany nabyciem firmy.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.