M. Sztyma, M. Owczarek

Drawski budżet obywatelski 2020, podejście drugie. Teraz mamy wybór

Drawski budżet obywatelski 2020, podejście drugie. Teraz mamy wybór Fot. Adam Cygan
M. Sztyma, M. Owczarek

Dziewięć z dziesięciu zgłoszonych projektów w ramach budżetu obywatelskiego 2020 w Drawsku Pomorskim zyskało akceptację komisji ds. budżetu obywatelskiego. Od poniedziałku na projekty będą mogli głosować mieszkańcy.

To już drugie podejście do drawskiego budżetu obywatelskiego 2020. Drugie, ale za to o wiele bardziej udane. W pierwszym - przypomnijmy - zgłoszono zaledwie trzy projekty, ale wszystkie z nich zostały odrzucone przez komisję budżetu obywatelskiego, która miała dokonać ich weryfikacji - jeden dotyczył terenu, który nie należał do gminy, dwa według komisji miały „bardzo wąski zasięg oddziaływania”.

W efekcie miesiąc temu ogłoszono nowy harmonogram BO 2020, a wnioski mieszkańcy mogli składać do 31 października. I tym razem wpłynęło ich aż 10. Po zweryfikowaniu ich od strony formalnej pozostało ich dziewięć. Spośród nich mieszkańcy wybiorą zadania, na które gmina zarezerwowała 180 tysięcy złotych. Z tego 120 tysięcy jest zaplanowanych na realizację zadań w mieście, a 60 tysięcy złotych na zadania na terenach wiejskich.

Na co będzie można głosować?

Wśród projektów „miejskich” są:

1. Projekt „Samoobsługowe punkty obsługi rowerów” autorstwa Mariusza Ziemeckiego, o wartości 19.541 złotych. Punkty te - a właściwie stacje samoobsługowej naprawy rowerów, wyposażone w pom-pki, klucze itp. - miałyby stanąć na ul. Gajowej przy wypożyczalni rowerów, ul. Mickiewicza przy miasteczku ruchu drogowego oraz ul. Dworcowej przy Centrum Kultury.

2. Projekt „Remont chodnika przy ul. J. Słowackiego w Drawsku Pomorskim” autorstwa Mariana Bryla, o wartości 58.150 złotych. Projekt zakłada wymianę nawierzchni chodnika na polbruk i przebudowę podejść do parkingów. Objąłby odcinek ulicy Słowackiego od ul. Mickiewicza do Toruńskiej.

3. Projekt „Tablice informacyjne pierwsza pomoc” autorstwa Michała Walkiewicza, o wartości 29.800 złotych. Przewiduje on montaż tablic instruktażowych dotyczących sposobów udzielania pierwszej pomocy - na placach zabaw przy ul. Mickiewicza, Złocieniec-kiej i w Parku Chopina oraz na placu zabaw nad jez. Okra. Ponadto projekt zakłada zamontowanie kolejnych dwóch sztuk publicznych defibrylatorów AED (w Urzędzie Miasta i Bibliotece Publicznej).

4. Projekt „Zaczytane Drawsko” autorstwa Tomasza Walkiewicza, o wartości 30.000 złotych. Zakłada on po prostu zakup książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, aby wzbogacić ofertę bibliotek.

5. Projekt „Park mini trampolin - zieleń i rekreacja” autorstwa Urszuli Bolewicz, o wartości 40.000 złotych. Projekt ten ma za zadanie uatrakcyjnić strefę sportowo-rekreacyjną przy placu zabaw w Parku Chopina - przez montaż trampolin ziemnych.

Dalej mamy też cztery projekty wiejskie:

1. Projekt „Plac zabaw” autorstwa Kamili Wróbel, o wartości 25.000 złotych. Plac miałby stanąć w Zagozdzie.

2. Projekt „Wszyscy jesteśmy siłaczami II - siłownia dla każdego” autorstwa Karola Frąckowiaka, o wartości 54.397 złotych. Dzięki niemu w profesjonalny sprzęt sportowy zostałaby doposażona ogólnodostępna i bezpłatna - jak podkreśla autor - siłownia w świetlicy wiejskiej w Jankowie.

3. Projekt „Bezpieczna zabawa dla dzieci - budowa placu zabaw” autorstwa Ireneusza Adamczyka, o wartości 60.000 złotych. Ten plac miałby powstać na terenie Szkoły Podstawowej w Ostrowicach.

4. Projekt „Gminne spotkania z „Suitą Drawską”, którego autorem jest Stowarzyszenie Artystyczne Diabaz. Wartość projektu to 28.794 złote, a zakłada on zorganizowanie pięciu spotkań z mieszkańcami gminy - w Drawsku Pomorskim (scena w parku), Suli-szewie, Zarańsku, Łabędziach (świetlice wiejskie) i Ostrowi-cach (amfiteatr) - podczas których mieszkańcy zapoznawaliby się z „powstającą lokalną kulturą ludową” - celem jest rozbudzanie zainteresowań małą ojczyzną (o „Suicie Drawskiej” więcej na str. 4).

Głosy mieszkańcy będą mogli oddawać od poniedziałku 18 listopada do 29 listopada. Będzie to można zrobić w formie elektronicznej oraz pisemnej - w punkcie informacji w Urzędzie Miejskim przy ul. Sikorskiego 41. Ogłoszenie wyników 5 grudnia, a projekty będą realizowane w roku 2020.

Jak informują w Urzędzie Miejskim, komisja nie zakwalifikowała do głosowania tym razem jednego projektu: „Remont chodników przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych Drawsko Pomorskie ul. 11-go Pułku Piechoty 22-30, ul. Zamkowa 13-15”.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim w głosowaniu zwyciężyły dwa projekty - budowa trybun na stadionie w Suliszewie oraz projekt Stowarzyszenia Żarek polegający na zakupie i rozdaniu mieszkańcom 1000 sztuk czujników tlenku węgla (czadu).

W Złocieńcu odrzucili pięć projektów

Zgodnie z harmonogramem do wtorku 12 listopada etap weryfikacji formalnej wniosków zakończyła też komisja ds. budżetu obywatelskiego w Złocieńcu.

- Komisja rozpatrzyła pozytywnie trzy ze zgłoszonych ośmiu wniosków, pięć z nich zostało odrzuconych - mówi sekretarz gminy Leszek Modrzakowski. - Na tym etapie nie możemy jednak powiedzieć nic więcej, ponieważ zgodnie z regulaminem wnioskodawcy, których projekty zostały odrzucone, mają prawo do odwołania się od tej decyzji do burmistrza Złocieńca i to on ma decydujący głos w tej sprawie - dodaje.

Może się więc okazać, że argumenty wnioskodawców będą na tyle przekonujące, że żaden z projektów nie zostanie odrzucony i mieszkańcy głosować będą mogli na osiem propozycji, albo - jeśli argumenty nie przekonają burmistrza - na trzy zatwierdzone przez komisję. - Więcej informacji będę mógł udzielić w przyszłym tygodniu, gdy minie termin odwołań i wydania decyzji przez burmistrza - dodaje sekretarz.

Przypomnijmy, na wnioski zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego w Złocieńcu mieszkańcy będą mogli głosować od 26 listopada do 10 grudnia. Pula tegorocznego budżetu obywatelskiego w Złocieńcu to 140 tys. złotych.

M. Sztyma, M. Owczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.