Inga Domurat

Dotacje na miejskie zakupy i inwestycje w Świdwinie

Ten budynek przy ul. Drawskiej, w którym mieszka pięć rodzin, zostanie w przyszłym roku przebudowany i wyremontowany tak, by powstało dodatkowe, szóste Fot. UM Świdwin Ten budynek przy ul. Drawskiej, w którym mieszka pięć rodzin, zostanie w przyszłym roku przebudowany i wyremontowany tak, by powstało dodatkowe, szóste lokum. Do prac dopłaci BGK
Inga Domurat

Starania świdwińskiego samorządu o pozabudżetowe dotacje przyniosły efekt. Miasto dostanie kilka milionów na zakupy i realizację inwestycji.

Jeszcze w 2016 roku dzięki dofinansowaniu z PFRON miasto kupi samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Dziewięcioosobowe auto z miejscem na wózek inwalidzki zostanie przekazane Środowiskowemu Domu Samopomocy. Kwota dofinansowania z PFRON wynosi 70 tysięcy złotych, miasto dokłada ze swojego budżetu kolejne 55 tysięcy złotych.

Już wiadomo też, że 85 proc. kosztów planowanej na przyszły rok przebudowy sieci kanalizacji deszczowej na ulicach: 3 Marca oraz Kościuszki zostanie sfinansowanych z funduszy unijnych. A biorąc pod uwagę, że kosztorysowa wartość prac to ponad 3,4 mln złotych, to dotacja może sięgnąć prawie 3 mln złotych.

Ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.Podpisywana jest umowa o dofinansowana, a przetarg planowany jest na przełom grudnia i stycznia. Ta inwestycja pozwoli uporządkować gospodarkę wodami deszczowymi i roztopowymi na terenie miasta oraz zabezpieczyć mieszkańców przed skutkami niekorzystnych zjawisk pogodowych.

W przyszłym roku również zostanie przeprowadzona przebudowa budynku przy ul. Drawskiej 10. Obecnie jest w nim pięć mieszkań zamieszkałych przez lokatorów. Natomiast po przebudowie, a co za tym idzie i gruntownym remoncie, powstanie szóste lokum.

Po raz kolejny miasto postarało się o to, by skorzystać z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Inwestycja przy Drawskiej będzie kosztowała 759 tysięcy złotych. BGK zapłaci 304 tysiące złotych, resztę sfinansuje budżet miasta. W ostatnich 10 latach samorząd świdwiński zrobił sporo, by polepszyć sytuację mieszkaniową w mieście.

Przeprowadzono remont dwóch budynków przy ulicy Kościuszki. Udało się bez przetargu i za bardzo atrakcyjna cenę kupić od wojska i wyremontować dwa bloki na osiedlu wojskowym i wprowadzić do nich lokatorów miejskich.

Na kolejny blok trzeba już było wydać sporo więcej. Procedura odkupienia go od wojska (chodzi o blok przy ul. Gagarina) już nie była taka prosta. Blok został wyremontowany i w idealnym stanie oddany do użytku nowym lokatorom.

Niedawno, dosłownie kilka tygodnie temu, została zakończona budowa nowego bloku przy ulicy Dobrej. Wykonawcą inwestycji za 8,7 mln złotych była firma In-Tech. W budynku są 63 mieszkania, w tym 15 jednopokojowych, 40 dwupokojowych i 8 trzypokojowych.Będą przydzielane decyzją burmistrza, który uwzględni indywidualną sytuację każdej z rodzin z listy.

Inga Domurat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.