Dogtrekking w Polanowie - zabierz ze sobą swojego psa i ruszaj w drogę

Czytaj dalej
Fot. archiwum własne
Marzena Sutryk

Dogtrekking w Polanowie - zabierz ze sobą swojego psa i ruszaj w drogę

Marzena Sutryk

Stowarzyszenie Kierunek Polanów wspólnie z Nadleśnictwem Polanów zapraszają 27 kwietnia na nietypową imprezę - na I Dogtrekking „Przystanek Polanów”. Zapisy już trwają. O szczegółach rozmawiamy z Agatą Kuczyńską, koordynatorem imprezy.

Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takiego wydarzenia ?

Sama lubię aktywnie spędzać czas. A pies to idealna mobilizacja, aby krótki spacer po parku zamienić na kilkadziesiąt minut marszu. Nasza gmina ma super warunki do uprawiania dogtrekkingu. Mamy ścieżki do nordic walking i dla biegaczy, oznaczone, po drodze pełne miejsc na odpoczynek. Naokoło jeziora i lasy. Wiem, że sporo osób z naszego miasta spaceruje z psami po okolicy. Pomyślałam , że dobrze by było pokazać te fajne miejsca także innym ludziom z pobliskich miejscowości , że można by ściągnąć moich przyjaciół z drugiego mojego domu - z Kołobrzegu oraz znajomych z grup internetowych dla psiarzy. A od pomysłu do realizacji była już krótka droga.

Wyjaśnijmy niezorientowanym - czym jest dogtrekking?

Dogtrekking to nic innego jak wędrówka,marsz z psem lub psami. Można go uprawiać sportowo lub czysto rekreacyjnie, traktując jako codzienną turystykę z psem.

A dla kogo jest dogtrekking?

Dla każdego kto ma psa. Jest to najciekawsza i najprzyjemniejsza i bardzo aktywna forma spędzania wolnego czasu z psem nawet przez całą rodzinę. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w doborze psa - każdy czworonożny przyjaciel może brać udział z aktualnymi obowiązkowymi szczepieniami. Przed zawodami jest odprawa weterynaryjna weryfikująca aktualny stan zdrowotny startujących psów. Na zawodach idziemy z jednym lub z parą psów. Można spacerować, maszerować, ale i biegać, a do tego mamy jeszcze elementy marszu na orientację.

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować? Jak wygląda trasa ?

Ogólnie specjalnie nie trzeba się przygotowywać. Ale wiadomo, że musimy znać swoją wytrzymałość i swojego psa również. Do przejścia jest kilka kilometrów i należy rozważyć, ile jesteśmy w stanie pokonać. Będą dwie długości do wyboru - 6 km i 10 km. Szybkim tempem idę te 6 kilometrów przez 40 minut. Ale wiadomo, że wśród uczestników będą rodziny z dziećmi, więc myślę, że na krótszą trasę można śmiało przyjąć godzinę, na dłuższą około 1,5 godziny do dwóch. Ale zapaleni chodziarze zrobią je z pewnością o wiele szybciej. Jeśli chodzi o dogtrekking w takiej formie, jaka będzie 27 kwietnia, czyli typowy marsz z mapą, to również nie trzeba większego przygotowania. Trasy tego dnia będą biegły głównie wzdłuż dróg leśnych i gruntowych, szlaków turystycznych - nie będzie możliwości, aby się zgubić. Więc nawet jeśli nikt wcześniej nie czytał mapy, to na pewno sobie poradzi.

Co trzeba zabrać ze sobą? Wodę dla psa? Co jeszcze?

Na samo wyjście do lasu, i dla siebie i dla psa, na pewno musimy zabrać wodę do picia. Dobrze jest też mieć naładowany telefon z wpisanym numerem do nas jako organizatorów. Trasy będzie co jakiś czas sprawdzało dwóch ochotników autami terenowymi.

Start jest przewidziany na terenie starej cegielni w Polanowie. Jak tam trafić?

Cała impreza i start oraz meta będą odbywać się w bardzo ciekawym miejscu - właśnie w starej cegielni przy ulicy Zacisze 10 w Polanowie. Trzeba jechać w kierunku Świętej Góry Polanowskiej, z tym, że na końcu ulicy należy wjechać pod wiadukt w prawo (na górę podjeżdża się w lewo). Na pewno zrobimy jakiś znak, żeby się nikt nie pogubił. Teren przy ul. Zacisze udostępniają nam nasi polanowscy weterynarze. Zarówno oni, jak i osoby szykujące mapy, pilnujące porządku, robią to w ramach wolontariatu wraz ze Stowarzyszeniem Kierunek Polanów. Cały dzień do dyspozycji będzie również pani Paulina, która prowadzi Psią Akademię w Koszalinie. Wspaniała behawiorystka będzie nam służyć swoją wiedzą i doświadczeniem. Udało nam również zaangażować inne osoby i dzięki temu będziemy mieli całodzienną imprezę z atrakcjami dla dzieci, będą dmuchańce, fotobudka, foodtruck z lodami i goframi. Będzie można zjeść coś z grilla. Zapowiada się naprawdę doskonała zabawa. Nawet jeśli ktoś nie chce brać udziału w marszu, to zachęcam, aby przyjść tego dnia na teren cegielni. A może wśród tych wszystkich pięknych psów, które będą brały udział w dogtrekkingu, ktoś wypatrzy odpowiednią rasę dla siebie? Będzie mógł wtedy od razu wypytać właściciela o wszystko. A różnorodność czworonogów, które już mam wpisane na listę startową, jest naprawdę imponująca.

O której zaczynacie?

Dogtrekking zaczyna się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 11 i powinien skończyć się do 15. Wtedy nastąpi rozdanie nagród. A w ciągu całego dnia będzie można na terenie cegielni spędzić czas. To jest - jak już mówiłam - tuż przy Świętej Górze Polanowskiej, więc przy okazji można zobaczyć znajdującą się tam pustelnię i kaplicę.

Są już pierwsi chętni? I jeszcze krótko: gdzie się zgłaszać?

Na razie mam około 30 zgłoszeń wpisanych w kilkunastu drużynach. Myślę, że fajnie by było, jakby było w sumie 30 drużyn, a to może być nawet 100 uczestników, no i oczywiście ich psy. Wpisowe to 20 zł drużyna z osobą dorosłą, 10 zł drużyna z dzieckiem do 15. roku życia. Informacje i zapisy: FB Agata Kuczyńska, tel. 883 473 617, mail: agata.przystanekpolanow@gmail.com . Przy okazji chciałam dodać, że na wszystkich, którzy zgłoszą się do 15 kwietnia i dokonają opłaty wpisowej, czeka pakiet startowy przygotowany przez naszą lokalną firmę Maced, która zajmuje się produkcją żywności dla psów. Ponadto mamy też gorącą prośbę do wszystkich, którzy zechcą wesprzeć pomagającym psom i kotom naszych weterynarzy. Chętnie przyjmiemy każdą ilość karmy i puszek dla zwierzaków.

Pani razem ze swoim Dyziem zapewne również weźmie udział w imprezie.

Z racji tego, że jestem koordynatorem całej imprezy, to nie będziemy brali udziału w marszu. Ale na pewno te kilometry nadrobimy następnego dnia. Korzystając z okazji chciałam zaprosić miłośników aktywności na świeżym powietrzu na inną imprezę, którą już w najbliższych dniach organizuje Stowarzyszenie Kierunek Polanów wspólnie z Nadleśnictwem Polanów. Zapraszamy 24 marca na II Bieg Kierunek Wiosna na 5-kilometrowym dystansie, także na terenie polanowskich lasów. Bieg wystartuje w południe. Wpisowe wynosi 20 złotych. Zbiórka i odbieranie numerów startowych na parkingu leśnym „Chatka Puchatka” o godz. 10.30 (Polanów ul. Wolności). Zapisy są prowadzone: poprzez FB Gabriela Knut-Potocznik albo tel.: 602 705 416, bądż w dniu imprezy od 10:30 w miejscu zbiórki. Na tym nie koniec. Dzień wcześniej 23 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Gimnazjum w Polanowie odbędzie się Miniturniej Piłkarski dla dzieci z Akademii Piłkarskiej SK Polanów. Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić rodziców zainteresowanych dołączeniem do akademii ich dzieci w wieku 2-9 lat na halę od godziny 11. Będzie można zadawać pytania, poznać trenera i miło spędzić czas. Kibice w postaci babć, dziadków, rodzeństwa również są mile widziani.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.