Do Krakowa dotrzemy tylko objazdem

Czytaj dalej
Fot. fot. archiwum
Jolanta Białek

Do Krakowa dotrzemy tylko objazdem

Jolanta Białek

ŚDM 16/Utrudnienia. W powiecie wielickim największych perypetii komunikacyjnych trzeba spodziewać się za tydzień, ale problemy będą już od 25 lipca. Autobusy pojadą inaczej, parkingi zajmą autokary, a ulice - pielgrzymi.

W powiecie wielickim nie wprowadzono - wzorem Krakowa - żadnych identyfikatorów czy „wjazdówek” - ale służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zapewniają, że mieszkańcy rejonów, w których zapowiedziano ograniczenia w ruchu w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, będą mogli dojechać do domów. Jednak pod jednym warunkiem: muszą posiadać dokument poświadczający zamieszkanie. Honorowane mają być rozmaite dowody potwierdzające adres: od prawa jazdy, poprzez rachunki za prąd czy gaz, po imienne umowy najmu mieszkania.

Taki dokument warto schować w samochodzie już dziś, bo od 29 lipca od godz. 20 nie dostaniemy się bez niego na „swoją ulicę”.

Blokada na drogach potrwa dwa dni

Utrudnienia w ruchu będą w całym powiecie, ale największe w gminie Wieliczka i części Niepołomic sąsiadującej z Brzegami, gdzie zaplanowano główne uroczystości światowego wydarzenia. Wielicko-niepołomicki rejon podzielono na ten czas na dwie strefy. W pierwszej, obejmującej sołectwa: Brzegi, Kokotów, Śledziejowice, Czarnochowice, Węgrzce Wielkie i Grabie, wprowadzony zostanie całkowity zakaz ruchu, natomiast w drugiej ruch będzie ograniczony. Zmiany te będą obowiązywać od 29 lipca od godz. 20 do 31 lipca, do północy.

W samej Wieliczce zamknięte zostanie wtedy łącznie kilkadziesiąt ulic. - To konieczne, by kierowcy nie jechali w stronę drogi krajowej nr 94, która będzie zamknięta dla ruchu - tłumaczy Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce, którego pracownicy przygotowali organizację ruchu podczas ŚDM na wielickich drogach gminnych i powiatowych

W samej Wieliczce zamknięte zostanie wtedy kilkanaście ważnych ulic. - To konieczne, by kierowcy nie jechali w stronę drogi krajowej nr 94, która będzie zamknięta dla ruchu - tłumaczy Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce, którego pracownicy przygotowali tymczasową organizację ruchu na drogach powiatowych i gminnych.

Zakaz wyjazdu będzie obowiązywał na wielickich ulicach: * Kasztanowej, * Krzyszkowickiej, * Jaśminowej, * Krakowskiej (wyjazd na „czwórkę”), * Boguckiej, * Reformackiej, * Gurgula, * Brodzińskiego, * Czarnochowskiej, * Grottgera, * Jagiellońskiej, * Piłsudskiego (od ronda do pętli autobusowej), * Niepołomskiej

W ostatni weekend lipca zamknięty będzie zjazd na A4 na węźle Wieliczka. Natomiast z powodu przejścia pielgrzymów lub oranizacji na drogach parkingów dla autokarów, wyłączone z ruchu zostaną trasy: * krajowa nr 94 (dawna „czwórka”) na odcinku od Krakowa do Targowiska, * wojewódzka nr 964 pomiędzy Wieliczką i Niepołomicami, * wojewódzka nr 966 pomiędzy Wieliczką i Gdowem, * ul. Wimmera w Niepołomicach, * ul. Kwiatkowskiego w Niepołomicach, * wszystkie drogi na północ od trasy wojewódzkiej 964, w tym m.in.: popularna droga od Zakrzowa, przez Kokotów i Węgrzce Wielkie oraz droga powiatowa w Kokotowie i Śledziejowicach

Będą także utrudnienia z parkowaniem pojazdów. W Wieliczce w dniach 23 lipca - 1 sierpnia zamknięty zostanie gminny plac postojowy przy ul. Dembowskiego, a od 30 lipca do 1 sierpnia nie można będzie korzystać z park&ride przy stacji kolejowej „Wieliczka Park” oraz parkingu przy „Solnym Mieście” i przy Alei Solidarności.

W Gdowie natomiast nie można będzie parkować m.in. na ul. Myślenickiej oraz na placu przy kościele (już od 25 lipca, ponieważ wyznaczono tam miejsca dla autokarów, którymi przyjadą pielgrzymi.

Do Krakowa przez Nową Hutę lub Swoszowice

Podczas Światowych Dni Młodzieży lepiej nie korzystać z samochodu, ale dla tych, którzy nie będą mieli w tym względzie innego wyjścia, służby drogowe i odpowiedzialne za bezpieczeństwo proponują objazdy:

* dojazd z Krakowa do Wieliczki, Gdowa, Dobczyc: ulicami Sadową, Kościuszki, Jedynaka oraz drogami powiatowymi przez Grabówki, Sierczę i Rożnową do drogi wojewódzkiej nr 964 w tej miejscowości * dojazd z Wieliczki do Krakowa: przez Barycz i Swoszowice (ul. Krzemieniecką) lub Golkowice

* dojazd do Niepołomic i Krakowa: drogą krajową nr 75 (przez Nową Hutę)

* dojazd do Krakowa od strony Gdowa ma się odbywać przez Łapczycę

* dojazd do Krakowa od strony Tarnowa: w Targowisko na drogę krajową nr 75 i autostradę

Tylko autobusy kolejowe pojadą normalnie

Wszystko wskazuje na to, że linie B1, D1 i R1, które dowożą mieszkańców gminy Wieliczka na miejską stację PKP, gdzie można przesiąść się na szybki pociąg do Krakowa, będą jedynym transportem publicznym, który podczas ŚDM pojedzie tak jak co dzień. W przypadku tej komunikacji jedną zmianą ma być zastąpienie w dniach 27-31 lipca kursującego na linii D1 małego autobusu - solarisem urbiono 12, mogącym zabrać ok. 100 pasażerów.

Nienajgorzej zapowiada się też dostęp do pociągów. Koleje Małopolskie wycofały się na szczęście z zapowiadanego przed kilku dniami na ostatni weekend lipca - całkowitego zawieszenia kursów do Wieliczki. Dziś plan zakłada, że pociągi pojadą, tyle że rzadziej niż normalnie, bo tylko co godzinę. Ponadto podczas pobytu w Wieliczce pielgrzymów pociągi mają kursować tu z dodatkowymi wagonami i częściej niż normalnie.

Gorszy jest scenariusz dla autobusów aglomeracyjnych. Od 25-26 lipca wszystkie linie jeżdżące do Wieliczki i Niepołomic pojadą po Krakowie nieco inną trasą. Najtrudniej będzie w ostatni weekend lipca, kiedy linie te raczej pod Kraków nie dojadą, a kursy autobusów 243 i 221 zostaną zawieszone. Informacje: www.zikit.krakow.pl.

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.