Do gmin płyną pieniądze na 500+ [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Jolanta Zielazna

Do gmin płyną pieniądze na 500+ [infografika]

Jolanta Zielazna

Gminy remontują pomieszczenia, rozpisały konkursy na zatrudnienie nowych pracowników, którzy zajmą się programem Rodzina 500+. A niektóre dopiero w najbliższych dniach podejmą kluczowe decyzje, która jednostka zajmie się realizacją programu.

Bartosz Marczuk, wiceminister pracy zapewnia, że do wszystkich gmin w kraju zostały już przekazane pieniądze na przygotowanie do realizacji programu. W naszym województwie na początku tygodnia do jednych gmin dotarły już pieniądze, do innych tylko informacja, jaką kwotę przyznano.

Do gmin płyną pieniądze na 500+ [infografika]

Liczą pieniądze i szukają pracowników

Gminy dostaną w tym roku 2 proc. od wypłaconej kwoty świadczeń na obsługę programu. W następnych latach będzie to 1,5 proc.

W Toruniu już w miniony piątek na konto urzędu wpłynęły 263 tys. 719 zł na przygotowanie programu - kwota zgodna z wytycznymi wojewody. Na stronie internetowej MOPR jest ogłoszeni o naborze 13 pracowników na stanowisko podinspektora.

Do bydgoskiego Urzędu Miasta pieniądze też wpłynęły - 444 466 zł na wdrożenie ustawy. Natomiast na wypłaty świadczeń wychowawczych 500 zł na dziecko i wdrożenie projektu wojewoda przyznał miastu 59 mln 409 tys. Według szacunków urzędu - to za mało. Przypomnijmy, że w Bydgoszczy jest 77 tys. dzieci, na które mogą być złożone wnioski o wypłatę 500 zł. Zajmować ma się tym ok. 30 osób, ale część to będą dotychczasowi pracownicy ratusza.

MOPS w Brodnicy dostał informację, że przydzielono mu około 6 mln zł. - To chyba na 4-5 miesięcy - liczy dyrektor Alfred Józefiak. - Z naszych szacunków wynika, że uprawnionych dzieci może być 3 tysiące, więc powinniśmy dostać więcej, niż 6 mln zł.

Jerzy Zająkała, wójt Łubianki, podkreśla: - To pierwszy od lat przypadek, gdy środki na wdrożenie zadania rząd wyznaczył na wystarczającym poziomie.
W ubiegłym tygodniu do gminy dotarła informacja, że na realizację programu Łubianka dostanie 3 mln 300 tys. zł, a na koszty obsługi - ponad 37 tys zł. - To kwota wystarczająca - mówi Zająkała. - Zatrudnimy jedną osobę, spodziewamy się wniosków na ponad 700 dzieci, więc powinna sobie poradzić.

Remonty w urzędach

Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie we Włocławku resort pracy wyliczył 17 etatów do obsługi programu. Tan spodziewają się 3500-4000 wniosków na około 11 tys. dzieci. W poniedziałek od wojewody dostali 167 tys. zł na przygotowanie ośrodka do programu.

Małgorzata Kociałkowska, zastępca dyrektora MOPS w Żninie informuje, że decyzją wojewody ośrodkowi przyznano na realizację programu 3 mln 67 tys., z tego 2 proc. jest na wdrożenie. Ośrodek ogłosił nabór 4 osób do pracy.
W MOPS w Nakle trwa właśnie remont dużej sali - tam będą urządzone stanowiska do przyjmowania wniosków programu Rodzina 500 +.

W Kowalu w Urzędzie Miasta przygotowywane są pomieszczenia, bo to tu będą przyjmowane wnioski i wypłacane pieniądze. Miasto dostało na wdrożenie ustawy 6 tys. zł, o świadczenie mogą ubiegać się rodzice około 300 dzieci. Jeden nowy pracownik zajmować się będzie nie tylko wnioskami o 500 zł, ale także sprawami informatycznymi, szczególnie e-administracją.

Agnieszka Kornacka, kierownik GOPS w Wąbrzeźnie nie planuje zatrudnić żadnego nowego pracownika do 500+. Dodaje, że w gminie mieszka 1080 rodzin z dziećmi do 18 roku życia. To dużo więcej, niż otrzymuje świadczenia rodzinne.
W Łasinie nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, czy wypłatą pieniędzy zajmie się ośrodek pomocy czy Urząd Miasta i Gminy.

Wnioski w kilku punktach
W pierwszych dniach instytucje zajmujące się realizacją Rodziny 500+ przeżyją oblężenie. By rozładować kolejki miasta planują utworzyć kilka punktów przyjmowania wniosków.
Bydgoszcz chce przyjmować wnioski nie tylko w wydziale przy ul. Grudziądzkiej. Przynajmniej przez kwiecień będzie można je składać także w szkołach i gimnazjach - po południu (godz. 16-19).
W Toruniu wnioski przyjmowane będą m.in. we wszystkich punktach informacji miejskiej (PIUM) i ośrodków pomocy rodzinie.

W mniejszych miejscowościach władze nie planują tworzyć dodatkowych punktów, ale liczą, że mieszkańcy skorzystają z możliwości przesłania dokumentów drogą elektroniczną.

Elektronicznie z profilem

Żeby z tego skorzystać mieszkaniec musi mieć albo profil zaufany na platformie e-PUAP, albo na ZUS PUE.

Kilka banków pracuje nad tym, by ich klienci mogli składać wnioski przez serwisy bankowości elektronicznej. Rozładowałoby to spodziewane kolejki.

Z kolei pracownicy gminnych instytucji, który potem wnioski będą weryfikować mają obawy dotyczące systemu Emp@tia. To on zapewnia im dostęp do danych z urzędów skarbowych, ZUS, KRUS dzięki czemu potwierdzają, np., wysokość dochodów. Program jednak nie działa, jak powinien.

Infolinia w urzędzie wojewódzkim

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy została uruchomiona infolinia dotycząca ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci Rodzina 500+.
Pod numerem telefonu 800 500 112 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14, pracownicy Wydziału Polityki Społecznej K-PUW udzielają informacji.

W Toruniu od 1 do 15 kwietnia 2016 r. punkty przyjmowania wniosków czynne będą w godzinach 8 - 18. Dodatkowo otwarte będą też w soboty 2 oraz 9 kwietnia w godz. 10-14.

Od 18 kwietnia klienci obsługiwani będą od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Punkty składania wniosków Rodzina 500+ w Toruniu:
  • ul. Batorego 38/40 MOPR
  • ul. Konstytucji 3 Maja 40C MOPR
  • ul. Rydygiera MOPR
  • Mickiewicza 30 MOPR
  • Szosa Chełmińska (Wrzosy) MOPR
  • MOPR Poznańska
  • MOPR Fałata
  • PIUM Poznańska
  • PIUM Wały gen. Sikorskiego
  • PIUM Grudziądzka
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.