Dlaczego Polacy nie uprawiają seksu? Mówią eksperci

Czytaj dalej
Izabela Mortas

Dlaczego Polacy nie uprawiają seksu? Mówią eksperci

Izabela Mortas

Zapytaliśmy specjalistów dlaczego życie seksualne Polaków zamiera i jakie mogą być tego konsekwencje dla przyszłości rodziny i więzi między partnerami?

Jan Latała, seksuolog i psychiatra z Kielc:
– Nie mamy ochoty na seks z powodu natłoku obowiązków i przedłużających się godzin pracy. A bez seksu z czasem znika więź emocjonalna między partnerami. To może oznaczać w przyszłości ucieczkę w świat wirtualny i brak chęci do tworzenia par. Tak dzieje się już w wielu zachodnich krajach, także w Japonii. Ludzie pracują do późna, a wieczorami udają się do klubów , gdzie przy alkoholu odreagowują swoje stresy i zaspokajają swoje potrzeby intymne poprzez świat wirtualny, gry, a w domach oglądając strony pornograficzne, coraz częściej z udziałem dzieci. Wiele osób nie ma już siły i czasu na budowanie realnych związków, na bliskość, poświęcanie się dla partnera małżeńskiego. Także na wydawanie na świat dzieci i wychowywanie ich.

Krzysztof Korona, psycholog i seksuolog kliniczny:
– Samo obecne otoczenie generuje mnóstwo problemów, nie sprzyja tworzeniu rodzin i życiu seksualnemu. Pogłębia się patologia w każdej dziedzinie. Szwankuje nam zdrowie psychiczne i fizyczne, a to ono zarządza obszarem życia seksualnego. Wyczerpanie w pracy doprowadza często do oziębłości płciowej. Z kolei jej utrata, brak pieniędzy powoduje burzliwe konflikty rodzinne, które mogą skutkować zanikiem współżycia. Aby było ono udane trzeba poznać problemy drugiego człowieka, okazać mu zrozumienie i wsparcie. To wymaga zaangażowania. Trudny czas sprawia, że ludzie myślą tylko o zaspokojeniu podstawowych potrzeb związanych z jedzeniem, schronieniem i zdrowiem , inne potrzeby schodzą na całkiem dalszy plan.

Izabela Mortas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.