Kamila Kamiennik

Dając krew oddajemy innym cząstkę siebie

Chorąży Grzegorz Mićko podczas gali  odebrał odznakę honorowego krwiodawcy Fot. Kamila Kamiennik Chorąży Grzegorz Mićko podczas gali odebrał odznakę honorowego krwiodawcy
Kamila Kamiennik

Podczas wtorkowej imprezy odznaczono zasłużonych dawców krwi, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy służby więziennej.

,,Łączy nas krew, która ratuje życie’’, to jedno z haseł, które towarzyszy akcjom krwiodawstwa. We wtorek, 29 listopada w żarskim ratuszu odbyła się gala wręczenia odznaczeń dla honorowych dawców krwi. Wśród odznaczonych znaleźli się pracownicy służb mundurowych, strażacy-ochotnicy i przedstawiciele innych zawodów. Oddać krew może każdy, trzeba być tylko zdrowym.

Na gali nie mogło zabraknąć burmistrza Żar, Danuty Madej. - Krew to dar, który nie może być zastąpiony niczym innych. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy włączają się w akcję honorowego krwiodawstwa - mówi burmistrz.
Władze powiatu i gminy miejskiej Żary otrzymały nagrody przyjaciół PCK, pamiątkowe dyplomy i złote serca, w ramach promowania akcji honorowego krwiodawstwa. Wielu zaproszonych gości podczas uroczystości wspominała o konieczności oddawania krwi, ponieważ kiedyś każdemu z nas może być ona potrzebna.

Krew to dar życia, który możemy przekazać potrzebującym ludziom.

Wśród osób, które odebrały odznakę jest pan Grzegorz Mićko, funkcjonariusz służby więziennej w Krzywańcu. - Oddawanie krwi jest dla mnie czymś naturalnym, jest to dar życia, który możemy przekazać innym. Tak jak wspomniano podczas gali nikt nie wyprodukował jeszcze krwi sztucznej. Uważam, że każdy z nas powinien oddawać krew, ponieważ jest ona bardzo potrzebna osobom po wypadkach, dla ludzi ciężko chorych. To jest mój wkład w ich dalsze istnienie - przyznaje G.Mićko.

W ratuszu zgromadziło się grono osób, które mimo, że na co dzień osocza nie oddają, bez nich to wydarzenie nie odbyłoby się. Dyrektorem oddziału rejonowego PCK jest Jadwiga Szkopińska, działająca w organizacji od 42 lat. - Oddawanie krwi jest czymś bardzo ważnym. Na rynku medycznym nie ma leku tak potrzebnego jak krew. Ona ratuje życie i zdrowie. Dzięki temu, że mamy honorowych dawców, wiele osób uniknęło poważnej choroby i śmierci - mówi Jadwiga Szkopińska. - Posoka to takie dobro, którego będzie brakowało zawsze. Jest wykorzystywana w leczeniu, podczas operacji. Wiele uczestników powiatowej gali namawiało gości, do podarowania cząstki siebie. To nic nie kosztuje, wystarczy usiąść na kilkanaście minut na fotelu, a pomożemy potrzebującym.

Wieloletnim działaczem PCK jest Franciszek Bors, emerytowany żołnierz, propagujący pomoc innym. - Od ponad 20 lat działam społecznie na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Organizuję z panią dyrektor spotkania dla seniorów, w ten sposób promując działalnosc organizacji. Namawiam wszystkich do zostania honorowym dawcą. Dopóki starczy mi sił,będę pomagał - mówi F.Bors.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.