Dafne będzie się pluskać w parku nad jeziorem Trzesieckim

Czytaj dalej
Fot. UM Szczecinek
Rajmund Wełnic

Dafne będzie się pluskać w parku nad jeziorem Trzesieckim

Rajmund Wełnic

Rzeźba mitycznej Dafne ma tego lata ozdobić fontannę w ogrodzie różanym szczecineckiego parku.

Projekt autorstwa szczecineckiej rzeźbiarki Katarzyny Lipeckiej jest obecnie ostatecznie uzgadniany z ratuszem.

- Sama rzeźba ma stanąć w parku róż, w okolicach rzeczki - mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza w Szczecinku.

- Obecnie przygotowywany jest projekt wykonania niecki basenowej wraz ze wszystkimi niezbędnymi podłączeniami. Rzeźba kosztować będzie 90 tysięcy złotych.

Cały projekt ma być gotowy do końca sierpnia i jeszcze tego lata ucieszyć oczy mieszkańców Szczecinka i przyjezdnych. Zgodnie z założeniem postacią uwiecznioną w kamieniu i brązie ma być Dafne, nimfa znana z mitologii starożytnych Greków. Jest symbolem niedostępnej miłości, bo boski ojciec na jej prośbę zamienił ją w drzewo, gdy nie mogła znieść zalotów zakochanego Apolla.

Dafne ma związki ze Szczecinkiem. Nimfa inspirowała w przeszłości artystów, nie tylko rzeźbiarzy i malarzy, ale i kompozytorów. Według jednej z legend miejskich niemiecki kompozytor Ryszard Strauss miał gościć w Szczecinku latem 1934 roku i „pod wpływem srebrzystego światła latarni gazowej odbijającego się w falach Niezdobnej” - jak to opisał Jerzy Dudź - skomponował jednoaktową operę „Daphne”.

Katarzyna Lipecka pochodzi ze Szczecinka, a studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w pracowni profesor Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. W 2009 roku zrobiła aneks z rzeźby u profesora Józefa Murzyna.

W roku 2015 roku rzeźba „Ananke” została przyjęta do European Museum of Modern Art w Barcelonie. Jej prace można też zobaczyć w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.Zgodnie z zamysłem artystki zupełnie nowa fontanna ma nawiązywać do stylu secesyjnego.

Katarzyna Lipecka od 25 stycznia do 13 lutego przebywała na indywidualnym pobycie twórczym w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie stworzyła w glinie postać Dafne, która następnie powstanie w brązie i kamieniu - czytamy na stronie CRP.

Osoba z branży artystycznej mówi, że 90 tysięcy złotych to niewygórowana kwota za powstanie takiej rzeźby, biorąc pod uwagę koszty materiału i samego odlewu.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.