Czy tanie naprawdę jest tańsze?

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Monika Kaczyńska

Czy tanie naprawdę jest tańsze?

Monika Kaczyńska

Z Tomaszem Wiktorem, prezesem WOT, dyrektorem Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu rozmawiamy o tym, na co zwracać uwagę korzystając z oferty tanich linii lotniczych.

Rozpoczyna się sezon turystyczny, Wielkopolanie częściej wyjeżdżają, częściej też wpadają w pułapki, korzystając z na przykład z tanich linii lotniczych.

My jako Urząd Marszałkowski co do zasady nie zajmujemy się problemami z przewoźnikami - tu właściwszym adresem jest UOKiK oraz prężnie działający Inspektorat Inspekcji Handlowej w naszym województwie.

Tym niemniej z doświadczenia wiem, że korzystający zwłaszcza z tanich linii często płacą znacznie więcej niż się spodziewali i niż opiewały reklamy lotu za kilkadziesiąt złotych.

Czy można takich sytuacji w jakiś sposób uniknąć?

Nie powiem nic nowego. Niestety sposób jest jeden - trzeba dokładnie czytać wszystkie umowy jeszcze przed ich zawarciem. Dotyczy to zarówno umowy na zakup samochodu czy mieszkania, kredytu, jak również umowy z biurem podróży czy linią lotniczą. Jeszcze raz podkreślam - trzeba to zrobić przed zakupem. Później z reguły jest to albo niemożliwe, albo bardzo trudne. W przypadku tanich linii lotniczych bardzo łatwo jakąś usługę kupić, ale zrezygnować z niej znacznie trudniej.

Koniecznie czytajmy umowy - doradza Tomasz Wiktor
Paweł Miecznik Koniecznie czytajmy umowy - doradza Tomasz Wiktor

Polacy chętnie jednak z tanich linii lotniczych korzystają. Te tradycyjne są jednak znacznie droższe i dla wielu osób zwyczajnie niedostępne.

Zależy w jaką podróż się wybieramy i jak policzymy jej koszty. Przede wszystkim trzeba doliczyć opłaty lotniskowe, które w przypadku takich tradycyjnych linii lotniczych są wliczone w cenę biletu. Osobno płaci się także za rezerwację konkretnego miejsca w samolocie (bez tej opłaty wsiada się jak do autobusu miejskiego - każdy siada gdzie może), płaci się też za każdą sztukę bagażu rejestrowanego, wymiary i waga podręcznego są ściśle określone. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę.

Powiedziałbym, że tanie linie lotnicze to dobre rozwiązanie, kiedy leci się na kilka dni i bagaż podręczny wystarczy. Inaczej gdy podróż jest dłuższa i trzeba zabrać jeszcze dodatkowo walizki.

Trzeba także pamiętać, że tanie linie lotnicze są tanie między innymi dlatego, że korzystają z lotnisk w porach, kiedy jest ich najmniejsze obłożenie, a więc często bardzo wcześnie rano lub wieczorami, co także ma swoje konsekwencje.

Jednak konieczność pobudki o 3.30 nad ranem by o 5 znaleźć się na lotnisku to raczej niewygoda niż koszt.

Nie zawsze. Wyobraźmy sobie, że chce się przez cały Paryż o 4 rano dojechać na Orly. Metro o tej porze nie jeździ, pozostała komunikacja miejska też nie działa, trzeba więc wziąć taksówkę. I to kolejny konkretny koszt, którego podróżny by nie poniósł, gdyby odlatywał powiedzmy o godzinie 9 czy 11.

Podróżujący chętnie korzystają także z oferty biur podróży, które odsprzedają im miejsca w czarterowanych przez siebie samolotach.

Tu także trzeba zachować ostrożność. Wykupienie miejsca w samolocie to nie usługa turystyczna.

Jeśli więc biuro zbankrutuje i czarter nie odleci ktoś kto tylko odkupił od niego lot nie zostanie sprowadzony do kraju, jak turyści, którzy wykupili wczasy przez właściwy urząd marszałkowski.

Monika Kaczyńska

Dziennikarka, redaktorka Przez ponad dwie dekady pracy w Polskapress publikowałam na wszystkich stronach (łącznie ze sportowymi). Od początku swojej kariery buduję, remontuję, urządzam i jestem w tym prawie tak dobra, jak pewna znana sieciówka. Nie obce są mi problemy gospodarki (także rolnictwa) i przyrody. Gdy zmęczą mnie dane i liczby – przyglądam się ludziom. Po godzinach – robię właściwie to samo, z tą różnicą, że zamiast pisać – czytam. I rozpieszczam kota.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.