Iwona Marciniak

Czy mozaika Olgierda Szerląga ocaleje? Miasto Kołobrzeg ustala, czy warto ją ratować

Mozaika autorstwa Olgierda Szerląga na ścianie Domu Rybaka przy ul. Wylotowej. czy uda się ją uratować? Fot. Fot. Facebook/ Olgierg Szerląg/Kołobrzeg Mozaika autorstwa Olgierda Szerląga na ścianie Domu Rybaka przy ul. Wylotowej. czy uda się ją uratować?
Iwona Marciniak

Na dawny Dom Rybaka przy ul. Wylotowej, nowy właściciel wydał już wyrok. Mozaikę gotów jest oddać za darmo, byle ktoś pokrył jej kosztowne zdjęcie z elewacji. Jak kosztowne? I czy naprawdę mozaika jest warta ratowania? Ocenę miasto zleciło specjalistom.

Artysta plastyk Olgierd Szerląg mieszkał w Kołobrzegu od 1960 roku. W latach 70-tych ozdobił mozaikami wiele budowli kurortu. Wykonał je m.in. w WDW Kopalni Węgla Kamiennego Turów, Domu Wypoczynku i Pracy Twórczej Politechniki Poznańskiej i właśnie na elewacji Domu Rybaka, który decyzją nowego właściciela ma zniknąć z działki - na jego miejscu powstanie nowy obiekt. O ocalenie mozaiki zaczęli zabiegać sami kołobrzeżanie, tworzący w mediach społecznościowych profil o nazwie Olgierd Szerląg - Kołobrzeg pamięta.

Właściciel Domu Rybaka zgodził się oddać mozaikę za darmo, ale koszt jej demontażu ktoś musiałby ponieść. Kto? Najlepiej magistrat. Ale mozaika nie jest objęta żadną formą opieki konserwatorskiej.

- Dlatego poprosiliśmy o jej ocenę specjalistów z Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Szczecinie - mówi rzecznik prezydent Kołobrzegu, Michał Kujaczyński. Zdjęcie mozaiki autorstwa Anny Fiszer z gdańskiego Kina Neptun pochłonęło blisko pół miliona złotych. Czy miasto zapłaci za kołobrzeską operację?

- Po ocenie specjalistów, jeśli ta wypadnie dla pracy Olgierda Szerląga korzystnie, magistrat chce zlecić wycenę ewentualnej operacji demontażu. A potem zacznie się szukanie pieniędzy.

Iwona Marciniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.