Czołg utonie w kwiatach

Czytaj dalej
Marlena Polok-Kin

Czołg utonie w kwiatach

Marlena Polok-Kin

Rzeźby z kwiatów to dziś nie tylko domena uzdrowiskowych miejscowości. Gliwice od kilku lat nawiązują do kwiatowych ozdób, jakie na ulicach tego miasta cieszyły oko w latach 70. W sezonie wypatrujcie w różnych punktach miasta ponad dwudziestu rzeźb i figur.

Kwiatowy zegar już "odlicza" tegoroczny sezon - obsadzony kwiatami - na razie odpornymi na zdarzające się jeszcze przymrozki pierwiosnkami. W takiej szacie także cieszą oko kolorowe rzeźby-pisanki, rozrzucone od Wielkanocy przed kościołem św. Barbary przy ul. Dworcowej. "Zakwitła" już także gitara - płaskorzeźba w sąsiedztwie Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Zapytacie: skąd rzeźby kwiatowe na ulicach Gliwic? Wszak to nie Ciechocinek? Jak się dowiadujemy w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych, to nawiązanie do przestrzennych kwietników, które zdobiły Gliwice w latach. 70. Teraz ich umiejscowienie nie jest przypadkowe - w mieście przekonują, że tematycznie nawiązują do okolicy, w jakiej się znalazły.

Na ukwiecenie czekają teraz 22 przestrzenne rzeźby kwiatowe. Łącznie mają powierzchnię ponad 300 mkw.

- Roślinami obsadzane są po 15 maja, sezon „kończą” w październiku; do obsadzeń wykorzystuje się rośliny jak: begonia, starzec, aksamitka, alternatora, stroiczka, szałwia; w trakcie sezonu pracownicy MZUK dbają o rośliny: podlewają, nawożą, pielą - tłumaczy Marzena Sosnowska, rzeczniczka MZUK w Gliwicach.

Pierwsze kwiatowe rzeźby pojawiły się po przerwie w 2008 – to samochód (ten sam, który w sezonie zimowym "wiezie" św. Mikołaja), harfa oraz pszczoła. Rok później dołączono kolejnych 9 konstrukcji (łabędź, fortepian, ślimak, żaba, kabriolet, sowa, biedronka, globus, lew). W 2012 – w Gliwicach pojawiały się czołg, gołębie oraz balon.

Konstrukcję pisanek wykonali pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, pozostałe – zostały zakupione i są wykorzystywane od lat. Wypełnione ziemią konstrukcje, po "zimnej Zośce" zyskują kwiatową oprawę.

Jak się podobają?

Choć gliwiczanie są na ogół zadowoleni z takich niecodziennych ozdób, są i takie konstrukcje, które budzą kontrowersje (MZUK wolą mówić, że zdania mieszkańców na ich temat są podzielone) - chodzi o ukwiecone konstrukcje przedstawiające... trzech kolarzy na zaimprowizowanych rowerach dojeżdżających do mety, którzy zostali umiejscowieni w sąsiedztwie wjazdu do gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Skrajne emocje wzbudza także mały... czołg, również w sezonie ukwiecony, który stoi w sąsiedztwie gliwickiej jednostki wojskowej przy ul. Andersa. (- O miejscu ustawienia czołgu zdecydowali mieszkańcy w internetowym głosowaniu - przypomina Marzena Sosnowska).

Kwiatowe rzeźby coraz częściej można spotkać na ulicach i w parkach śląskich miast. Inwencja ich twórców często jednak balansuje na granicy kiczu i dobrego smaku.

Ale - może sceptycy przesadzają? W internecie spotkać można bowiem przejawy najróżniejszej tego typu twórczości z całego świata. Co u nas? Zobaczcie sami.

Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.