Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jakub Roszkowski

Czesław Niemen w Białogardzie pojawi się w czerwcu

Tak będzie wyglądał pomnik Niemena w Białogardzie. Model z gliny przygotował artysta Artur Wochniak z Zielonej Góry Fot. Maciej Dobrowolski / Gazeta Lubuska Tak będzie wyglądał pomnik Niemena w Białogardzie. Model z gliny przygotował artysta Artur Wochniak z Zielonej Góry
Jakub Roszkowski

W weekend po raz pierwszy został pokazany oficjalnie pomnik Czesława Niemena, wybitnego polskiego muzyka i multiinstrumentalisty, którego korzenie związane są z Białogardem. To właśnie ten pomnik stanie w Białogardzie, pomiędzy muzeum a Pałacem Ślubów na placu Wolności.

- To oczywiście gliniany model pomnika. Teraz autor, pan Artur Wochniak, przygotuje silikonowe odciski tego modelu, bo został on już przez nas zatwierdzony, i zawiezie je do odlewni. Tam, w ciągu około 1,5 miesiąca, powstanie pomnik Niemena z brązu, który już w czerwcu stanie w Białogardzie - opowiada nam Wiesław Kubasik, pomysłodawca, inicjator budowy pomnika, białogardzianin, wielki miłośnik twórczości Niemena, właściciel białogardzkiego Pubu Pod Papugami.

Pomnik powstaje w pracowni w Zielonej Górze. To właśnie tam pojechał Kubasik, a wraz z nim przyjechali również stryjeczni bracia Niemena: Jerzy Wydrzycki i Jan Wydrzycki. Obaj - opowiada Kubasik - byli zachwyceni pomnikiem. - Uważają, że jest najlepszy z tych, które istnieją - cieszy się nasz rozmówca.

W Białogardzie już kilka miesięcy temu zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika. Ma wsparcie wielu mieszkańców, także władz samorządowych miasta i powiatu. - Jutro odbieram opinię konserwatora zabytków, wtedy biegnę do starostwa i czekam na pozwolenie na budowę. Wtedy od razu przystępujemy do prac - słyszymy.

Pomnik stanie 29 czerwca, podczas festiwalu twórczości Niemena w Białogardzie. Nadal można wpłacać pieniądze na budowę pomnika: nr konta 50 1090 2646 0000 0001 3737 1002, w tytule wpisać Pomnik Niemena, Zbiórka Publiczna nr 2019 /400/KS. Potrzeba 90 tys. zł, zebrano już 45 tysięcy.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Koszalińskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Koszalińskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Koszalińskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Jakub Roszkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

43,50 87,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Głos Koszaliński online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.