Jakub Roszkowski

Czesław Niemen w Białogardzie pojawi się w czerwcu

Tak będzie wyglądał pomnik Niemena w Białogardzie. Model z gliny przygotował artysta Artur Wochniak z Zielonej Góry Fot. Maciej Dobrowolski / Gazeta Lubuska Tak będzie wyglądał pomnik Niemena w Białogardzie. Model z gliny przygotował artysta Artur Wochniak z Zielonej Góry
Jakub Roszkowski

W weekend po raz pierwszy został pokazany oficjalnie pomnik Czesława Niemena, wybitnego polskiego muzyka i multiinstrumentalisty, którego korzenie związane są z Białogardem. To właśnie ten pomnik stanie w Białogardzie, pomiędzy muzeum a Pałacem Ślubów na placu Wolności.

- To oczywiście gliniany model pomnika. Teraz autor, pan Artur Wochniak, przygotuje silikonowe odciski tego modelu, bo został on już przez nas zatwierdzony, i zawiezie je do odlewni. Tam, w ciągu około 1,5 miesiąca, powstanie pomnik Niemena z brązu, który już w czerwcu stanie w Białogardzie - opowiada nam Wiesław Kubasik, pomysłodawca, inicjator budowy pomnika, białogardzianin, wielki miłośnik twórczości Niemena, właściciel białogardzkiego Pubu Pod Papugami.

Pomnik powstaje w pracowni w Zielonej Górze. To właśnie tam pojechał Kubasik, a wraz z nim przyjechali również stryjeczni bracia Niemena: Jerzy Wydrzycki i Jan Wydrzycki. Obaj - opowiada Kubasik - byli zachwyceni pomnikiem. - Uważają, że jest najlepszy z tych, które istnieją - cieszy się nasz rozmówca.

W Białogardzie już kilka miesięcy temu zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika. Ma wsparcie wielu mieszkańców, także władz samorządowych miasta i powiatu. - Jutro odbieram opinię konserwatora zabytków, wtedy biegnę do starostwa i czekam na pozwolenie na budowę. Wtedy od razu przystępujemy do prac - słyszymy.

Pomnik stanie 29 czerwca, podczas festiwalu twórczości Niemena w Białogardzie. Nadal można wpłacać pieniądze na budowę pomnika: nr konta 50 1090 2646 0000 0001 3737 1002, w tytule wpisać Pomnik Niemena, Zbiórka Publiczna nr 2019 /400/KS. Potrzeba 90 tys. zł, zebrano już 45 tysięcy.

Jakub Roszkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.