Jakub Roszkowski

Czesław Niemen w Białogardzie pojawi się w czerwcu

Tak będzie wyglądał pomnik Niemena w Białogardzie. Model z gliny przygotował artysta Artur Wochniak z Zielonej Góry Fot. Maciej Dobrowolski / Gazeta Lubuska Tak będzie wyglądał pomnik Niemena w Białogardzie. Model z gliny przygotował artysta Artur Wochniak z Zielonej Góry
Jakub Roszkowski

W weekend po raz pierwszy został pokazany oficjalnie pomnik Czesława Niemena, wybitnego polskiego muzyka i multiinstrumentalisty, którego korzenie związane są z Białogardem. To właśnie ten pomnik stanie w Białogardzie, pomiędzy muzeum a Pałacem Ślubów na placu Wolności.

- To oczywiście gliniany model pomnika. Teraz autor, pan Artur Wochniak, przygotuje silikonowe odciski tego modelu, bo został on już przez nas zatwierdzony, i zawiezie je do odlewni. Tam, w ciągu około 1,5 miesiąca, powstanie pomnik Niemena z brązu, który już w czerwcu stanie w Białogardzie - opowiada nam Wiesław Kubasik, pomysłodawca, inicjator budowy pomnika, białogardzianin, wielki miłośnik twórczości Niemena, właściciel białogardzkiego Pubu Pod Papugami.

Pomnik powstaje w pracowni w Zielonej Górze. To właśnie tam pojechał Kubasik, a wraz z nim przyjechali również stryjeczni bracia Niemena: Jerzy Wydrzycki i Jan Wydrzycki. Obaj - opowiada Kubasik - byli zachwyceni pomnikiem. - Uważają, że jest najlepszy z tych, które istnieją - cieszy się nasz rozmówca.

W Białogardzie już kilka miesięcy temu zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika. Ma wsparcie wielu mieszkańców, także władz samorządowych miasta i powiatu. - Jutro odbieram opinię konserwatora zabytków, wtedy biegnę do starostwa i czekam na pozwolenie na budowę. Wtedy od razu przystępujemy do prac - słyszymy.

Pomnik stanie 29 czerwca, podczas festiwalu twórczości Niemena w Białogardzie. Nadal można wpłacać pieniądze na budowę pomnika: nr konta 50 1090 2646 0000 0001 3737 1002, w tytule wpisać Pomnik Niemena, Zbiórka Publiczna nr 2019 /400/KS. Potrzeba 90 tys. zł, zebrano już 45 tysięcy.

Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie szeroko rozumianego biznesu, ale także pogody i wakacji nad morzem. Bo wiadomo, Mielno to obok Kołobrzegu i Gdańska najczęściej odwiedzana miejscowość nadmorska w kraju. 


Pod moją "opieką" są również koszalińscy, mieleńscy i białogardzcy samorządowcy. Jeśli coś zmalują, nabroją lub popsują albo wręcz przeciwnie, zrobią coś naprawdę dobrego, ja o tym napiszę. 


 


W Głosie Koszalińskim pracuję od 2000 roku. To właściwie moja pierwsza i jak na razie jedyna praca. To moja siostra chciała zostać dziennikarzem. Ostatecznie to jednak ja poświęciłem temu zajęciu już ponad połowę życia.


 


Jestem domatorem i naprawdę najlepiej czuję się w swoim domu. Może to dlatego, że po intensywnym dniu w gazecie potrzebuję wyciszenia...    


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.