Inga Domurat

Cukrzyca może prowadzić do utraty wzroku [rozmowa]

Krystyna Kasper, prezes koszalińskiego oddziału PSD Fot. Radosław Brzostek Krystyna Kasper, prezes koszalińskiego oddziału PSD
Inga Domurat

Rozmowa z Krystyną Kasper, prezesem zarządu miejskiego oddziału w Koszalinie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

14 listopada, obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, z chorobą, o której mówi się wręcz jako pladze XXI wieku. Czy słusznie?

Niestety, tak i trudno się dziwić, że tak jest nazywana, skoro, według danych International Diabetes Federation Health Consumer Powerhouse, na świecie choruje na cukrzycę ponad 380 milionów osób, z czego w Europie prawie 60 milionów, a w samej Polsce ponad 3,5 miliona. I mówimy tylko o zdiagnozowanych chorych, a tych, którzy mają początkowe stadium cukrzycy i żyją z nieświadomością choroby, może być drugie tyle. A jeśli dodać do tego, że na 10 zgonów jeden spowodowany jest powikłaniami cukrzycy, to tym bardziej mówienie o tej chorobie jako pladze XXI wieku ma swoje uzasadnienie.

14 listopada to dzień jedności z osobami dotkniętymi cukrzycą, ale chyba jednak przede wszystkim okazja do tego, by mówić o tej chorobie, o tym, że nie wolno jej lekceważyć i jak ważna jest edukacja i profilaktyka. Bo przecież cukrzycy można uniknąć. Prawda?

Oczywiście, można się jej wystrzec. Do tego jednak potrzebna jest wiedza i profilaktyka. Bardzo ważna jest dieta, aktywność fizyczna, kontrola poziomu glikemii. Łatwiej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Ale nawet, jeśli się jej niezapobiegnie i zostanie wykryta, to im wcześniej się to stanie, tym łatwiej jest zatrzymać postęp choroby. Można z nią będzie lepiej i dłużej żyć. Niewykryta, nieleczona podstępnie i powoli zabija, doprowadzając najpierw do poważnych powikłań, które w konsekwencji są przyczyną zgonu.

Jakie to powikłania?

Niewydolność nerek, prowadząca nawet do dializowania pacjentów, choroby serca, stopa cukrzycowa, która może doprowadzić do amputacji kończyn dolnych - to te poważne powikłania. Bardzo groźna, jeśli nie najgroźniejsza jest jednak retinopatia cukrzycowa, która prowadzi do utraty wzroku. I by zwrócić uwagę właśnie na niebezpieczeństwo retinopatii cukrzycowej, obchodom tegorocznego Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, zgodnie z decyzją Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, towarzyszy hasło: „Zobacz cukrzycę”. Chodzi o to, by dostrzec ryzyko przewlekłych powikłań, a przez to zdać sobie sprawę z powagi wymaganego leczenia. Przed powikłaniami można się ustrzec. Potrzebna jest dyscyplina i wiedza.

Koszaliński oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który mieści się w budynku przychodni przy ul. św. Wojciecha 1, z pewnością służy taką wiedzą. Proszę powiedzieć, kto może się zgłosić do oddziału, na co może liczyć?

Ogólnodostępne dyżury i spotkania, na które zapraszamy cukrzyków, ich rodziny i tych, którzy z różnych względów nie badali jeszcze poziomu cukru i nie wiedzą, czy są zdrowi, czy chorzy, odbywają się w czwartki w godz. 10-15, a spotkania edukacyjno-szkoleniowe w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Wykonujemy badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania cukrzycy, wspomagamy monitorowanie poziomu glikemii i prowadzimy cykle szkoleń w kierunku rozpoznawania cukrzycy i tego, jak żyć z tą chorobą.

Inga Domurat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.