Wojciech Kulig

Coraz więcej wypadków na drogach powiatu sławieńskiego

W grudniowym wypadku na trasie Karwice - Smardzewo zginęły dwie osoby Fot. archiwum W grudniowym wypadku na trasie Karwice - Smardzewo zginęły dwie osoby
Wojciech Kulig

Sławieńska policja podsumowała 2016 rok . Ze statystyk wynika, że wzrasta liczba wypadków drogowych na terenie powiatu.

W Urzędzie Miejskim w Sławnie odbyła się roczna odprawa podsumowująca pracę sławieńskiej policji.

My zapytaliśmy policjantów o to, co się zmieniło lub zmienia w statystykach wypadków i przestępstw. Okazuje się, że z roku na rok spada liczba przestępstw związanych z rozbojem.

Mniej jest też napadów.Według policjantów z którymi rozmawialiśmy, na uwagę zasługuje fakt, że mieszkańcy powiatu są lepiej poinformowani w kwestii oszustów na wnuczka.

- Muszę pochwalić mieszkańców naszego powiatu, bo nie dają się już namówić oszustom, którzy dzwonią i wyłudzają pieniądze. Ludzie są już na tyle wyedukowani, że wiedzą na czym polegają te przestępstwa - mówi asp. szt. Łukasz Ochędalski z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie.

Niestety, narastającym problemem są oszustwa dokonywane przez internet. Chodzi między innymi o różnego rodzaju aukcje, promocje czy licytacje, które okazują się fałszywe.

To jest niestety coraz poważniejszy problem i coraz częstsze pole działania przestępców. Policja podkreśla, że w ubiegłym roku była duża wykrywalność przestępstw narkotykowych. Podczas policyjnych akcji udało się złapać osoby, które posiadały znaczną ilość środków odurzających liczoną w kilogramach.

Inaczej przedstawiają się statystyki wypadków drogowych. Z danych wynika, że w 2016 roku na drogach powiatu doszło do 44 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 52 były ranne. Jeden z najtragiczniejszych miał miejsce 8 grudnia, kiedy to na trasie Karwice - Smardzewo zginęło dwóch młodych mężczyzn.

W 2016 roku ogólna wykrywalność przestępstw na terenie powiatu sławieńskiego wyniosła 70,60%, kryminalna zaś 54,60%. Średni czas reakcji interwencyjnej pilnej wyniósł 9 minut i 46 sekund. Przeprowadzono łącznie blisko 8 tysięcy kontroli drogowych i prawie 10 tysięcy legitymowań.

Wystawiono 6,5 tysiąca mandatów na kwotę prawie miliona złotych. W porównaniu do lat ubiegłych wypadków jest rzeczywiście więcej, ale jak mówią policjanci statystyki zawyżają sytuacje, w których poszkodowani zgłaszają się na komendę dopiero po pewnym czasie.

Do najczęstszych przyczyn wypadków należy nieprawidłowe wyprzedzanie i wymijanie, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nie stosowanie się do podstawowych przepisów ruchu drogowego - mówi asp. szt. Piotr Trojnar z KPP w Sławnie.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.