Coraz więcej katolików chodzi do kościołów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Piotr Polechoński

Coraz więcej katolików chodzi do kościołów

Piotr Polechoński

Mamy najsłabszą niedzielną frekwencję w Polsce, ale i tak jest lepiej niż rok temu.

Wyniki dotyczą roku 2015, a opublikował je - w ramach badań praktyk religijnych w Polsce - Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (publikuje je każdego roku).

Najważniejsze badania dotyczą tak zwanych dominicantes i communicantes, czyli wiernych uczęszczających na mszę świętą w niedziele oraz przystępujących do komunii świętej (dane zbierane są w Polsce od roku 1980 roku). Tradycyjnie najlepiej wypadły diecezje południowo-wschodnie. Największy odsetek uczestnictwa w mszach świętych niedzielnych odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,5 proc), rzeszowskiej (64,3 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.).

Co istotniejsze jednak dla nas, nieznaczny wzrost praktyk religijnych - w porównaniu do roku 2014 - odnotowano w diecezjach, które od lat w badaniu wypadają najsłabiej. W archidiecezji łódzkiej liczba chodzących do kościoła wzrosła z 24,8 proc. do 26,6 proc., w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - z 24,9 do 26, a w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - z 25,8 do 26,2. W naszej diecezji utrzymał się też trend obserwowany już od kilku lat- wzrastającej liczby wiernych przystępujących do komunii świętej (z 10,8 proc. do 11,4 proc.).

Nieco lepsze wyniki w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pokrywają się z ogólnym - w skali całego kraju - wskaźnikiem osób biorących udział w niedzielnych mszach. W porównaniu z rokiem 2014 wzrósł w 2015 nieznacznie do 39,8 proc. (w 2014 r. było to 39,1 proc.).

W górę poszedł także odsetek osób, które regularnie przystępują do komunii świętej. W 2014 r. było to 16,3 proc., a w 2015 - 17 proc. Najnowsze badania zdają się potwierdzać, że niedzielne praktyki Polaków od kilku lat są mniej więcej na stabilnym poziomie. Nie ma gwałtownych wzrostów ani spadków.

- Badania pokazują, że w Polsce, przynajmniej na razie, nie można mówić o zjawisku dechrystianizacji w takim stopniu, jak jest to widoczne od kilku dziesięcioleci w Europie Zachodniej - mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy kurii biskupiej w Koszalinie.

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.