Coraz więcej katolików chodzi do kościołów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Piotr Polechoński

Coraz więcej katolików chodzi do kościołów

Piotr Polechoński

Mamy najsłabszą niedzielną frekwencję w Polsce, ale i tak jest lepiej niż rok temu.

Wyniki dotyczą roku 2015, a opublikował je - w ramach badań praktyk religijnych w Polsce - Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (publikuje je każdego roku).

Najważniejsze badania dotyczą tak zwanych dominicantes i communicantes, czyli wiernych uczęszczających na mszę świętą w niedziele oraz przystępujących do komunii świętej (dane zbierane są w Polsce od roku 1980 roku). Tradycyjnie najlepiej wypadły diecezje południowo-wschodnie. Największy odsetek uczestnictwa w mszach świętych niedzielnych odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,5 proc), rzeszowskiej (64,3 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.).

Co istotniejsze jednak dla nas, nieznaczny wzrost praktyk religijnych - w porównaniu do roku 2014 - odnotowano w diecezjach, które od lat w badaniu wypadają najsłabiej. W archidiecezji łódzkiej liczba chodzących do kościoła wzrosła z 24,8 proc. do 26,6 proc., w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - z 24,9 do 26, a w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - z 25,8 do 26,2. W naszej diecezji utrzymał się też trend obserwowany już od kilku lat- wzrastającej liczby wiernych przystępujących do komunii świętej (z 10,8 proc. do 11,4 proc.).

Nieco lepsze wyniki w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pokrywają się z ogólnym - w skali całego kraju - wskaźnikiem osób biorących udział w niedzielnych mszach. W porównaniu z rokiem 2014 wzrósł w 2015 nieznacznie do 39,8 proc. (w 2014 r. było to 39,1 proc.).

W górę poszedł także odsetek osób, które regularnie przystępują do komunii świętej. W 2014 r. było to 16,3 proc., a w 2015 - 17 proc. Najnowsze badania zdają się potwierdzać, że niedzielne praktyki Polaków od kilku lat są mniej więcej na stabilnym poziomie. Nie ma gwałtownych wzrostów ani spadków.

- Badania pokazują, że w Polsce, przynajmniej na razie, nie można mówić o zjawisku dechrystianizacji w takim stopniu, jak jest to widoczne od kilku dziesięcioleci w Europie Zachodniej - mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy kurii biskupiej w Koszalinie.

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.