Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grzegorz Kończewski

Co można wyczytać ze zwykłej łuski? Chemia na tropie przestępców

W tajniki pracy technika kryminalistyki wprowadzał ostatnio studentów asp. Aleksander Moszczyński Fot. Grzegorz Olkowski W tajniki pracy technika kryminalistyki wprowadzał ostatnio studentów asp. Aleksander Moszczyński
Grzegorz Kończewski

Te studia od razu kojarzą się ze znanym amerykańskim serialem „Kryminalne zagadki Nowego Jorku”. I słusznie, bo studenci chemii kryminalistycznej na UMK mają nauczyć się tak pracować ze znalezionymi na miejscu przestępstwa dowodami, by skutecznie przyczynić się do ujęcia sprawców nawet tych najstraszliwszych zbrodni. I trudno nie zgodzić się z opinią, że to znacznie ciekawsze niż praca w typowym laboratorium.

W ostatnich latach chemia, faktycznie, nie ma najlepszych notowań. Młodzieży śnią się po nocach zawiłe równania chemiczne, niejednokrotnie wywołując uraz do tej dziedziny na całe życie, starszym chemia kojarzy się zaś stereotypowo - z truciem środowiska albo z dodawanymi do żywności tymi wszystkimi „E”, których lepiej się wystrzegać.

- Zgoda - przyznaje dr hab. Szymon Bocian z Wydziału Chemii UMK. - Mało kto jednak zastanawia się, co by się działo, gdyby tej chemii w naszym życiu nie było. Czy współczesne rolnictwo mogłoby funkcjonować bez środków ochrony roślin? Czy ludzie byliby skłonni zrezygnować z leków, które przecież przygotowują chemicy? Czy bez zastosowania współczesnej chemii mogliby obejść się policjanci tropiący przestępców?

To właśnie pod kątem tych, których kręci adrenalina i ściganie przestępców, a nie ślęczenie nad probówkami w typowym laboratorium analitycznym, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce - uruchomił w ubiegłym roku uzupełniające studia magisterskie na kierunku chemia kryminalistyczna. Studia w swym założeniu do bólu praktyczne, mające sprawić, że ich absolwenci - wykorzystując swoją wiedzę chemiczną - będą swobodnie poruszać się w świecie wszelkiego typu dowodów.

 

  • W jaki sposób chemia pomaga w wykryciu sprawców przestępstw...

przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.