PK

Chuligani dewastują place zabaw. Miasto ma pomysł na zabezpieczenie tych miejsc [lista placów]

Na toruńskich placach zabaw wandale niszczą m.in. siedziska huśtawek, sprężynowe bujaki i drewniane piaskownice. Fot. Sławomir Kowalski Na toruńskich placach zabaw wandale niszczą m.in. siedziska huśtawek, sprężynowe bujaki i drewniane piaskownice.
PK

Najczęściej niszczone lub kradzione są ogrodzenia. Naprawy w 2016 roku wyniosły 30 tys. zł brutto.

Rodzice często zwracają uwagę na zły stan urządzeń na placach zabaw. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach tego typu miejsca są nie tylko kontrolowane, ale systematycznie i w miarę możliwości uzupełniane o nowe urządzenia. Byłoby ich z pewnością więcej, gdyby nie fakt, że równie systematycznie są niszczone przez wandali.

Miejscem, gdzie dochodzi do największych zniszczeń, jest Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu. Tylko w 2015 roku straty, jakie spowodowali wandale w parku przy ulicy Bydgoskiej, wyniosły 40 tysięcy złotych!

Notorycznie niszczone są toalety, mała architektura, fontanna, lampy, a nawet kamery monitoringu. Kradzione są nawet ruszty do grillowania

- mówił Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Problem ten występuje w całym Toruniu.

- Głównie dewastowane są ogrodzenia lub dochodzi do ich kradzieży. Koszt napraw w 2016 roku to ok. 30000 zł brutto - wylicza Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. - Dewastowane zabawki to siedziska huśtawek, bujaki na sprężynach, ławki drewniane i piaskownice. Na ich naprawę wydano ok. 20000 złotych brutto.

- Jakbym takiego złapał, to ręce bym powyrywał - denerwuje się pan Zygmunt spacerujący w Parku Tysiąclecia z wnuczkiem Filipem. - Nie ma szacunku dla wspólnej własności. Ludzie powinni zrozumieć, że to co jest w przestrzeni publicznej, nie jest niczyje, ale wszystkich mieszkańców. Zamiast ciągle naprawiać zdewastowane ławki, można by postawić nowe w innym miejscu. Czy ktoś jednak o tym pomyśli? Jeden z drugim odwróci głowę i udaje, że nie widzi. Tak samo latem, kiedy w piaskownicy można znaleźć na przykład potłuczone szkło. Trzeba zwracać uwagę chuliganom, bo inaczej czują się bezkarni - dodaje zdegustowany torunianin.

Co można zaproponować? W mieście czekają na propozycje. Najprostszym pomysłem wydaje się zamykanie placów zabaw w godzinach nocnych, co jednak nie uchroni przęseł ogrodzeń przed kradzieżą. To może monitoring? Chyba, że firmy zaproponują jakieś nowatorskie sposoby na walkę z chuliganami.

Jeszcze kilka dni urzędnicy czekają na oferty w sprawie opracowania koncepcji ochrony placów zabaw przed wandalami. W skali całego miasta jest to kilkadziesiąt lokalizacji.

Jednorazowy wydatek w dłuższej perspektywie na pewno się opłaci, bo rokrocznie na skutki działalności wandali miasto wydaje kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Urząd przygotowuje plan ochrony następujących placów zabaw:

 1. Poznańska 52,
 2. Lubicka 48,
 3. Szubińska,
 4. Włocławska 246/Zdrojowa 32-36,
 5. Okólna 169,
 6. Podgórska,
 7. Zbożowa 71,
 8. Okrężna 12-42,
 9. Hurynowicz/Szosa Chełmińska,
 10. Matejki/Słowackiego,
 11. Turkusowa,
 12. Rydygiera 6,
 13. Prufferów,
 14. Kasprowicza/Reja,
 15. Narutowicza,
 16. Włocławska/Zimowa,
 17. Parkowa,
 18. Gościnna,
 19. Wojska Polskiego,
 20. Plac ToMiTo,
 21. Legionów,
 22. Park Tysiąclecia,
 23. Włocławska SM Zakole,
 24. Majdany,
 25. Klonowica,
 26. Park Miejski na Bydgoskim,
 27. Błonia przy Parku Miejskim,
 28. Park Miejski na wysokości ul. Kochanowskiego,
 29. Bulwar Filadelfijski (przystań AZS),
 30. Fosa Zamkowa przy MDK,
 31. Górki Piekarskie,
 32. Park Glazja,
 33. Konopackich, park przy pawilonie „Maciej”,
 34. Szuwarów/Nenufarów,
 35. Poznańska,
 36. Gagarina,
 37. Szczecińska,
 38. Chrzanowskiego,
 39. Mickiewicza 148,
 40. Nad Zatoką,
 41. Rolnicza 13 i 25-27,
 42. Skłodowskiej-Curie,
 43. Mickiewicza 146,
 44. Bydgoska/Reja.

Autor: (PK)

PK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.