By wolontariusze nie bali się reagować

Czytaj dalej
Fot. fot. Archiwum KPR
Grzegorz Skowron

By wolontariusze nie bali się reagować

Grzegorz Skowron

Światowe Dni Młodzieży. Pracownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przeszkolą około 8 tys. wolontariuszy, którzy będą pracować podczas Światowych Dni Młodzieży. We wczorajszym kursie pierwszej pomocy udział wzięła grupa 500 osób.

Szkolenia obejmują zarówno część teoretyczną, jak i pokazy praktyczne. - Zaczynamy od przekazania wolontariuszom podstawowych zasad zachowania się wobec poszkodowanego, a także zadbania o własne bezpieczeństwo - wyjaśnia Joanna Sieradzka, rzeczniczka KPR.

Podczas szkoleń uczestnicy dowiadują się m.in., jak pomóc osobie, która się zachłysnęła albo zasłabła lub też ma drgawki. - Uczymy również zaopatrywania ran i urazów oraz, oczywiście, resuscytacji w przypadku zatrzymania krążenia - podkreśla Joanna Sieradzka.


Autor: Joanna Urbaniec

Podczas Światowych Dni Młodzieży pracować będzie ok. 10 tys. wolontariuszy. Ich głównym zadaniem będzie informowanie pielgrzymów, co i gdzie będzie się działo, ale mają też pomagać służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i porządek oraz służbom medycznym. - Oczywiście nikt nie wymaga od nich zaawansowanej wiedzy medycznej, bo za udzielanie fachowej pomocy odpowiedzialne będą służby zabezpieczenia medycznego. Chcemy jednak, by znali podstawowe zasady pierwszej pomocy. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby wolontariusze nie bali się zareagować, gdy ktoś źle się poczuje, gdy coś się stanie. Im więcej osób będzie umiało udzielić pierwszej pomocy i będzie chciało to zrobić, tym większe szanse ma osoba poszkodowana - rzeczniczka KPR tłumaczy, dlaczego wolontariusze przechodzą szkolenia z pierwszej pomocy.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.