Rajmund Wełnic

Burmistrz Szczecinka pod ostrzałem

Przeciw udzieleniu absolutorium burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi był jedynie radny Marcin Bedka (z ręką w górze), jego klubowi koledzy wstrzymali Fot. Rajmund Wełnic Przeciw udzieleniu absolutorium burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi był jedynie radny Marcin Bedka (z ręką w górze), jego klubowi koledzy wstrzymali się do głosu
Rajmund Wełnic

Opozycja przy okazji absolutorium chciała oceniać rządy burmistrza Szczecinka. Rządzący apelowali o skupienie się na dyskusji nad wydatkowaniem budżetu.

Głosowanie nad absolutorium dla burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa za wykonanie budżetu w minionym roku od dekady wygląda tak samo - radni opozycji krytykują jego rządy, a rządzący twierdzą, że dyskusja powinna dotyczyć spraw merytorycznych. Budżet na medal Najpierw kilka liczb, z których włodarz Szczecinka może być zadowolony.

- Rok 2016 finansowo dla miasta był najlepszy od lat - podkreślał, że projekt budżetu zakładał początkowo 2 mln zł deficytu, a w nowy rok udało się wejść z blisko 11-milionową nadwyżką, którą w dużej części wydano na wcześniejszą spłatę kredytów.

Dzięki temu zadłużenie Szczecinka spadło z 43 do 37,7 mln zł, a na koniec tego roku ma stopnieć poniżej 20 procent dochodów miasta. Te dane nie budziły większych kontrowersji nawet wśród opozycji - sprawozdanie finansowe poparli niemal wszyscy, tylko dwójka radncyh wstrzymała się od głosu.

Radny Razem dla Szczecinka Marcin Bedka mówił, że skoro miasto stoi tak dobrze, to dlaczego podniesiono opłaty za usługi opiekuńcze dla starych i schorowanych.

- To był najgorszy rok rządów burmistrza, który sprawił że Szczecinek stał się pośmiewiskiem Polski - wytykał mu ucieczkę przed dziennikarzem TVN. Klubowy kolega Jacek Pawłowicz krytykował wydatki na plac Wolności remontowany bez dotacji zewnętrznych i fakt, iż pół roku wydawano pieniądze na przedszkola i szkoły niepubliczne bez potrzebnej uchwały Rady Miasta.

- Nie rozumiecie, czym jest absolutorium z wykonania budżetu - grzmiał Jerzy Hardie-Douglas.

- Ono nie zależy od tego, czy jestem grzeczny i czy się uśmiecham. To ustalenie, czy wykonałem budżet zlecony przez radnych zgodnie z prawem.

Wynik był pewny

W głosowaniu opozycja wstrzymała się od głosu (3 radnych), jedynie Marcin Bedka był przeciw absolutorium. Za opowiedziała się większość - w sumie 14 osób z Platformy Obywatelskiej, Łączy nas miasto i radny niezależny Janusz Rautszko.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.