Bartosz Gubernat

Budują szybki łącznik drogi S19 z lotniskiem w Rzeszowie

Budowany odcinek będzie miał ok. 5 km długości i połączy S19 w Jasionce z rondem w Rudnej Małej Fot. K.Kapica Budowany odcinek będzie miał ok. 5 km długości i połączy S19 w Jasionce z rondem w Rudnej Małej
Bartosz Gubernat

Dwupasmówka połączy węzły S19 Jasionka i A4 Rzeszów - Zachód.

Kontrakt wart 54 mln zł realizuje firma Skanska. Zakłada on budowę dwóch z czterech etapów trasy łączącej drogę S19 przez tereny przy lotnisku i drogę krajową nr 9 do węzła autostrady A4 „Rzeszów - Zachód”. W 2015 roku drogowcy oddali do użytku pierwszą część tego połączenia - wiadukt w Rudnej Małej, a pod nim rondo.

Od ekspresówki do ronda

Skanska ma rozbudować do dwóch jezdni i czterech pasów ruchu odcinek od węzła S19 w Jasionce, do ronda pod nowym wiaduktem w Rudnej Małej. W pierwszym etapie do 2018 roku powstanie nowy, 1,7-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej między S19 a byłą drogą krajową nr 19 (aktualnie droga wojewódzka nr 878). Ta część inwestycji to m.in. budowa mostu nad potokiem Świerkowiec oraz ronda w rejonie Aeroklubu Rzeszowskiego. Drogowcy zastanawiali się nad wiaduktem w tym miejscu, ale ze względu na wysokie koszty, z takiego rozwiązania ostatecznie zrezygnowano.

- Przebieg drogi na tym odcinku jest już wytyczony, zakończono wycinkę drzew oraz odhumusowanie. Wcześniej saperzy upewnili się, czy w tym miejscu nie ma niewybuchów. Wykonawca wprowadził tymczasową organizację ruchu i w tej chwili skupia się na przebudowie sieci podziemnych, a także wykonaniu odwodnienia drogi i kanalizacji deszczowej - mówi Ewa Sudoł - Sikora z Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Kolejny etap w tym samym czasie

W najbliższym czasie rozpocznie się przebudowa sieci gazowych, teletechnicznych i energetycznych. Później drogowcy przystąpią do wykonania jezdni. Poza nią na około 5-kilometrowym odcinku powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, a także oświetlenie nowej trasy. Droga na tym odcinku ma być gotowa do końca czerwca 2018 roku.

Podczas podpisania umowy na realizację tego etapu drogi, marszałek Władysław Ortyl zapowiedział, że drugi etap trasy od strony A4 będzie realizowany jako osobne przedsięwzięcie, lecz także z terminem zakończenia do połowy czerwca 2018 roku. W tym etapie droga połączy rondo w Rudnej Małej z węzłem autostrady A4 „Rzeszów Zachód”.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.