Piotr Tymczak

Budowy wstrzymane na tydzień

Na czas ŚDM budowa łącznicy kolejowej ma nie być uciążliwa dla ruchu pielgrzymów Fot. Fot. Anna Kaczmarz Na czas ŚDM budowa łącznicy kolejowej ma nie być uciążliwa dla ruchu pielgrzymów
Piotr Tymczak

Inwestycje. Budowlańcy mają nie stwarzać problemów w ruchu pielgrzymów. Nie będzie prac m.in. w rejonie skrzyżowania przy ul. Wielickiej.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w przyszłym tygodniu, wstrzymana zostanie większość budów. Jeżeli będą prowadzone prace, to drobne, które nie kolidują z ruchem pielgrzymów.

Zgodnie z zapowiedziami ograniczona ma zostać budowa łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki. Ta inwestycja powodowała szczególne utrudnienia związane z miejską komunikacją, dotyczące głównie ograniczeń ruchu na i w rejonach skrzyżowania ul. Wielickiej z al. Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich.

- Na czas ŚDM skrzyżowanie zostało udrożnione. Wykonawca tak dostosował harmonogram prac, aby była taka możliwość - mówi Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK.

Dodaje, że budowa łącznicy kolejowej jest odpowiednio zabezpieczona. Jeżeli będą prowadzone na niej jakieś prace, to takie, które nie będą kolidowały z ruchem pielgrzymów, prowadzone z dala od ciągów pieszych i dróg.

Wstrzymane albo ograniczone będą także inne budowy na terenie miasta. Wykonujące je firmy mają na uwadze, że podczas ŚDM bardzo utrudniony będzie przejazd ulicami Krakowa ze względu na podział na strefy, wydzielenie wielu ulic z ruchu, ograniczenia dla ciężarówek.

Wojewoda małopolski wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu w przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (w Krakowie w dniach 27 lipca w godz. 12-22, 28-29 lipca w godz. 5-22, 30 lipca w godz. 5-24, 31 lipca w godz. 5-22, 1 sierpnia w godz. 5-15).

- Wprowadzając zmiany w organizacji ruchu podczas ŚDM, oparliśmy koncepcję o znaki zakazu ruchu, a nie o znaki tonażu. Ponadto należy pamiętać, że na większości skrzyżowań będzie obecna policja, która ma decydować, czy ciężarówka może bezpiecznie przejechać - informuje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Zapewnia, że ta jednostka podczas ŚDM nie będzie prowadzić żadnych inwestycji.

Z zakończenia ciężkich prac cieszyli się przed tygodniem na Małopolskim Dworcu Autobusowym. Prezes MDA Marcin Fall podkreślał, że na czas ŚDM nie byłoby tam możliwości prac z użyciem ciężkiego sprzętu.

Podobnie jest w przypadku budowy hali 100-lecia KS Cracovia, która powstaje przy al. Focha, w sąsiedztwie Błoń, a więc miejsca uroczystości związanych z ŚDM.

- Budowa hali na czas ŚDM zostanie wstrzymana - przyznaje Agnieszka Kotela z firmy Skanska. Dodaje, że część budów (np. połączenie drogowe ul. Reduta - od ul. ks. Jancarza do ul. Powstańców) tej firmy zostanie zamknięta na czas ŚDM, co jest podyktowane ograniczonymi możliwościami poruszania się po mieście/regionie. - Pojawiają się ograniczenia w poruszaniu się samochodów ciężkich, problem dostaw - mówi Agnieszka Kotela.

Ograniczenia mogą być także np. w budowie osiedla Bagry Park, a więc w rejonie trasy przemarszu pielgrzymów do Brzegów, gdzie odbędzie się kulminacyjne spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach ŚDM.

- Prace na wszystkich inwestycjach naszej firmy będą się odbywać podczas ŚDM zgodnie z przyjętymi harmonogramami, w tym na osiedlu Bagry Park. W związku z utrudnieniami część prac może zostać przełożona - w zależności od skali utrudnień w ruchu, co jednak w żaden sposób nie wpłynie na terminy realizacji - mówi Paweł Rabantek z firmy Atal.

Małgorzata Boryczko, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Krakowie, podkreśla, że jeżeli z uwagi na utrudnienia na terenie Krakowa, związane z ŚDM, inwestorzy zdecydują się na przerwanie w tym okresie robót budowlanych, zobowiązani są do skutecznego zabezpieczenia terenu budowy wraz z pozostającymi na nim urządzeniami budowlanymi oraz o obowiązku zabezpieczenia terenu inwestycji przed dostępem osób nieuprawnionych.

Wykonawcy podkreślają, że budowy będą odpowiednio zabezpieczone. Agnieszka Kotela zaznacza: - Będą nad nimi czuwać stróże. Tereny wokół budów zostaną uprzątnięte.

[email protected]

Piotr Tymczak

W Dzienniku Polskim pracuję od ponad 20 lat. Piszę o sprawach miejskich związanych z Krakowem, polityce, gospodarce oraz o sporcie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. 


Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku moim marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełniłem je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego.


Praca dziennikarska od lat zajmuje większość mojego czasu. W wolnych chwilach lubię czytać prasę i książki, oglądać mecze piłkarskie, spacerować po Krakowie, biegać i pływać. Interesuję się polityką, gospodarką, motoryzacją i sportem. Moim hobby jest moje ukochane miasto Kraków, jego historia i szukanie rozwiązań miejskich problemów, tak by wszytkim pod Wawelem żyło się lepiej. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.