Brenna, Istebna, Ustroń, Szczyrk, Wisła. Czym nas kuszą gminy Beskidzkiej 5?

Czytaj dalej
Andrzej Drobik

Brenna, Istebna, Ustroń, Szczyrk, Wisła. Czym nas kuszą gminy Beskidzkiej 5?

Andrzej Drobik

Pięć miejscowości to pięć sposobów na spędzenie wolnego czasu. Przed majówką „prześwietlamy” najpopularniejsze gminy w Beskidach.

W2005 r. pięć gmin w Beskidzie Śląskim postanowiło połączyć swoje siły i wspólnie promować się w Polsce i za jej granicami. Pod hasłem „Siła płynie z gór” Beskidzka 5 jeździła razem na targi, promowała się w mediach, nawet współfinansowała uruchomienie autobusu z Warszawy w Beskidy. Dzisiaj, choć współpraca promocyjna gmin nieco osłabła, Beskidzka 5 ciągle funkcjonuje. I pewnie w majówkę - jeśli nie będą Państwo na Jurze (Szlak Orlich Gniazd - na stronie obok), to będą przemierzać beskidzkie szlaki, kąpać się w Ustroniu w solance, jeść ciastko Małysza w cukierni U Janeczki w Wiśle, dziwić się, że kolejka na Skrzyczne w Szczyrku nie działa (nie działa, bo jest w remoncie, więc na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego dostaniemy się tylko pieszo), może szukać najsłynniejszego domu świata, Arki Roberta Koniecznego, który stoi w Brennej. Zanim jednak wybierzemy się w Beskidy, szybkie vademecum: co trzeba wiedzieć o miejscowościach Beskidzkiej Piątki przed majówką 2017.

Po pierwsze: jak tam dojechać

Niestety, w weekendy takie jak ten majowy na pewno utkniemy w długim korku, szczególnie jeśli jedziemy do Wisły (90 km od Katowic, 1,5 godz. samochodem bez korka) albo Szczyrku (80 km od Katowic, godzina i 10 minut jazdy, w korku: nawet ponad dwie). W obu miastach wciąż mówi się o konieczności rozwiązania problemów komunikacyjnych, ale na razie nic się nie zmieni. Najłatwiejszy jest dojazd do Ustronia (80 km od Katowic, godzina i 15 minut jazdy), do którego dojedziemy „wiślanką”, czyli DK81, lub drogami: DK1, ekspresową S52 i DW941. Również Brenna (83 km od Katowic, godzina i 15 minut autem), która jest niedaleko drogi ekspresowej S52, daje małe ryzyko utknięcia w korku. Bo najgorzej jest na drodze z Ustronia do Wisły, co oznacza z kolei, że najwięcej czasu zajmie nam dojazd do Istebnej (104 km od Katowic, godzina i 40 minut). Bywa że w korku między Ustroniem a Wisłą kierowcy stoją nawet godzinę, choć to zaledwie 20 kilometrów. Dobrym rozwiązaniem może być pociąg, którym z Katowic łatwo dojedziemy do Wisły i Ustronia (bilet z Katowic do Wisły kosztuje od 15 zł), ale nie do Brennej, Szczyrku i Istebnej. Do Istebnej warto jechać przez Czechy: Trzyniec i Jabłonków.

Najgrubsza jodła rośnie w Brennej

Kiedy Beskidzka 5 powstawała, każda z miejscowości zaprezentowała slogan, który ją charakteryzuje. Istebna postawiła na tradycję, Ustroń na zdrowie, Brenna na spokój, choć potem slogan zmieniono na „Siła natury”. Powód?

- W Brennej są cenne pomniki przyrody. Mamy na przykład najgrubszą jodłę w Polsce, a także osobliwość przyrodniczą na skalę europejską, źródła tufowe w lesie Witaliusz w Górkach Wielkich. Warto też usiąść nad brzegami czystej Brennicy albo wybrać się na jeden ze szlaków - zachęca Sonia Gawlas z Ośrodka Promocji Kultury i Sportu w Brennej. W Brennej jest też największe w regionie stanowisko nietoperzy objętych ochroną. Jest... na strychu budynku gimnazjum.

Ustroń nie stawia już tylko na zdrowie, ale też na aktywny wypoczynek i turystykę rodzinną. - To przede wszystkim uzdrowisko, jedyne na tym terenie, największe w Europie baseny solankowe. Ale Ustroń to nie tylko sanatoria, ale też bardzo dobre miejsce na miłe spędzenie czasu oraz bogata oferta kulturalna - mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak z Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki. Ustroń kusi też turystów Czantorią - górą w Beskidach, do której wyjątkowo łatwo dojechać i na którą prowadzi nowoczesna kolej linowa. Także na Czantorii odbywają się cykliczne imprezy.

Istebna postawiła z kolei na promocję lokalnej tradycji. To tu możemy zobaczyć słynne koronki, a także stada owiec wypasanych na istebniańskich halach. Turyści mogą odwiedzić tamtejsze bacówki, które znajdują się w Koniakowie i na Stecówce, przy szlaku prowadzącym na Baranią Górę. No i tylko będąc w Istebnej możemy w kilka minut „zaliczyć” trzy kraje: w Jaworzynce stykają się bowiem Polska, Czechy i Słowacja. Jest tu mapa, są wiaty dla turystów i tablica z informacjami.

Królowe zimy: Wisła i Szczyrk

To w tych dwóch miejscowościach jest największa w Beskidzkiej 5 liczba wyciągów narciarskich, które coraz częściej w sezonie letnim wykorzystywane są do uprawiania turystyki rowerowej. Obie miejscowości mocno stawiają właśnie na sport i aktywne spędzenie wolnego czasu. Obecnie Szczyrk czeka na rozpoczęcie ogromnej inwestycji słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts (to ona zbudowała na Słowacji kompleks Chopok-Jasna czy Tatralandię).

W Szczyrku powstanie nowoczesny kompleks rekreacyjny, który może sprawić, że to właśnie ta miejscowość stanie się lokalnym liderem turystyki. O nowoczesnym kompleksie narciarsko-rowerowym mówi się także w Brennej. W ramach Kotarz Areny mają powstać m.in. stoki narciarskie, hotele, aquapark i górskie ścieżki rowerowe.

Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła. Oto najsłynniejsze miejscowości w Beskidzie Śląskim

Ustroń - to przede wszystkim uzdrowisko, w którym co roku leczy się kilkaset tysięcy kuracjuszy. Słynne ustrońskie piramidy na zboczu Równicy są zresztą coraz częściej uznawane za jeden ze sztandarowych przykładów powojennego modernizmu. W zeszłym tygodniu na Zawodziu otwarto największy w Europie kompleks basenów solankowych.

Wisła - nazy-wana jest „Perłą Beskidów”. Słynie nie tylko z kilkunastu wyciągów narciarskich i skoczni im. Adama Małysza, którą można zwiedzać także latem. Wisłę w swoich tekstach opisuje Jerzy Pilch, a dzisiaj miasto po raz kolejny stanie się mekką dla miłośników literatury i sztuki. W domu, w którym Władysław Reymont napisał „Chłopów”, otwarto Muzeum Realizmu Magicznego.

Istebna. Zobaczyć na własne oczy kulturowy wypas owiec, posłuchać góralskiej muzyki, zwiedzić muzeum Jana Wałacha, zobaczyć stary góralski dom i w 3 minuty „zaliczyć” 3 kraje (Polskę, Czechy i Słowację) - to atrakcje tej miejscowości.

Brenna - turystyka w Brennej oparta jest dzisiaj przede wszystkim na obcowaniu z naturą. Gmina pracuje nad centrum beskidzkich ziół, a już teraz otwarto obserwatorium, w którym zobaczyć możemy nietoperze.

Szczyrk. Zimą słynie z nart, wiosną i latem to idealne miejsce dla rowerzystów i piechurów. Przechodzi wielkie zmiany - inwestuje tu gigant z branży narciarskiej, słowacka firma Tatry Mountain Resorts, od tej zimy działa Beskid Sport Arena.

Majówka 2017Wszystkie miejscowości Beskidzkiej 5 przygotowały sporo wydarzeń na długi weekend majowy. Ustroń zaprasza na weekend zdrowia, będzie można wziąć udział w darmowych treningach kolarstwa górskiego i jazdy na nartorolkach. Brenna postawiła na śląską muzykę.

1 maja w amfiteatrze wystąpią Krzysztof Respondek, Magdalena Pal i Wesoły Masorz. W Istebnej

1 maja będzie można zobaczyć stary obrząd miyszania owiec i wypuszczenia je na hale, a Szczyrk, podobnie jak Ustroń, postawił na aktywność sportową - od 29 kwietnia do 2 maja będą zawody sportowe, treningi i gra miejska. W Wiśle 6 maja zaplanowano dzień z Piotrem Żyłą. Podczas koncertu zagra gwiazda wybrana przez skoczka. Będzie to Czadoman.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.