Rajmund Wełnic

Bohaterowie PRL odchodzą

Tablicę w ścianę kamienicy przy obecnej ulicy Rzemieślniczej w Szczecinku wmurowano w roku 1954, w 11. rocznicę śmierci Hanki Sawickiej. Fot. Rajmund Wełnic Tablicę w ścianę kamienicy przy obecnej ulicy Rzemieślniczej w Szczecinku wmurowano w roku 1954, w 11. rocznicę śmierci Hanki Sawickiej.
Rajmund Wełnic

Z przestrzeni publicznej Szczecinka - i nie tylko - muszą zniknąć tablice rodem z czasów Polski Ludowej.

Chodzi m.in. - na co zwraca uwagę szczecinecki radny Zdzisław Miechowiecki - o tablicę poświęconą Hance Sawickiej, wmurowaną w ścianę kamienicy przy ulicy Rzemieślniczej. Ostała się, mimo że patrona ulicy z Hanki Sawickiej zmieniono już w roku 1990.

W samym centrum Szczecinka - na murze kamienicy przy placu Wolności (obok salonu Vision Express) - jest z kolei tablica przypominająca, że tutaj mieściła się pierwsza siedziba Polskiej Partii Robotniczej. To stąd komuniści próbowali zagłuszać ze „szczekaczek” patriotyczną manifestację trzeciomajową w roku 1946.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.