Będzie praca w ekogospodarce

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Fundacja Karlowskiego
Rajmund Wełnic

Będzie praca w ekogospodarce

Rajmund Wełnic

Wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu aktywności zawodowej w Juchowie. Pracę znajdzie tu 50 niepełnosprawnych osób i kilkunastoosobowa załoga.

Koszt inwestycji to ponad 11 milionów zł, z czego aż 6 mln zł to dotacja unijna z Regionalnego Programu Operacyjnego. To dofinansowanie do budowy i wyposażenia zakładu aktywności zawodowej. Wkład własny na realizację tego przedsięwzięcia fundacja pozyskała z organizacji SAGST w Darm-stadt.

Fundacja im. Stanisława Karłowskiego prowadzi w Juchowie (gmina Borne Sulinowo) ekologiczne gospodarstwo. Uprawia ziemię tzw. metodą biodynamiczną, hoduje setki krów, a ekologiczne mleko w całości sprzedaje na rynku niemieckim. Jej znakiem rozpoznawczym są eliksiry i soki produkowane z ziół i owoców oraz zdrowe warzywa. Fundacja prowadzi ponadto zakrojoną na szeroką skalę działalność edukacyjną i charytatywną.

Inwestycja ta jest bardzo ważna dla osób niepełnosprawnych, gdyż da pracę 50 osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, głównie intelektualnej i psychicznej. Przyszli pracownicy to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy z powiatu szczecineckiego oraz absolwenci SOSW w Szczecinku. Zakład aktywności zawodowej w Juchowie będzie posiadał profil produkcyjno-usługowy, działający w obszarze ekologicznego rolnictwa. Poza uprawą ziół i owoców jagodowych zaplanowano ich przetwórstwo, przetwórstwo warzyw i owoców oraz uruchomienie małej piekarni. Ponadto dział usługowy będzie wykonywał prace na zlecenie, m.in. związane z pielęgnacją terenów zielonych, nasadzeń śródpolnych czy opieką nad zwierzętami w zagrodzie edukacyjnej. Zaplanowana jest również działalność rękodzielnicza. W ZAZ-ie realizowany będzie program rehabilitacji społecznej, leczniczej oraz integrowanie z lokalną społecznością.

Prace rozpoczną się już niebawem, uruchomienie zakładu aktywności zawodowej planowane jest w ostatnim kwartale 2018 roku. Do jego obsługi i wspierania pracowników zatrudnionych zostanie 16 osób personelu.

Rajmund Wełnic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.