Będzie kasa na pomoc

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Będzie kasa na pomoc

Liliana Hachani

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żaganiu uruchamia nowy program. Na wsparcie mogą liczyć również niepełnosprawni.

Ponad 3 miliony przeznaczy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żaganiu na pomoc dla środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Program Aktywności Lokalnej Powiatu Żagańskiego na lata 2016-2020 finansowany będzie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

- Czekamy na ostateczną ocenę naszego wniosku przez Urząd Marszałkowski. We wrześniu chcemy podjąć pierwsze działania - mówi Anna Kulczyńska, dyrektor żagańskiego PCPR-u.

Projekt kierowany jest przede wszystkim do rodzin zastępczych i osób niepełnosprawnych. Do końca 2018 r. programem zostanie objęte co najmniej 277 osób. Podejmowane działania będą miały na celu integrację i podniesienie umiejętności społecznych uczestników. W tym celu organizowane będą warsztaty, konsultacje i spotkania kulturalne. Drugi obszar działań dotyczył będzie aktywizacji zawodowej. Zorganizowane zostaną warsztaty mające ułatwić poruszanie się po rynku pracy i nawiązywanie kontaktów z pracodawcą. Dzięki ścisłej współpracy PCPR-u z Urzędem Pracy uczestnik programu będzie miał realną szansę na znalezienie refundowanego miejsca zatrudnienia.

Na terenie powiatu żagańskiego jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Niewiele instytucji podejmuje działania pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. O brakach w tej dziedzinie wie bardzo dużo Mirosław Magierowski, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Niepełnosprawnych “Piękni Życiem” w Iłowej. - W naszym stowarzyszeniu jest sporo młodych osób, które potrzebują wsparcia, tak w zakresie integracji, jak i w kwestii znalezienia pracy. W środowisku osób niepełnosprawnych są to główne bolączki - mówi M. Magierowski.

Chętnie skorzystalibyśmy z takiej pomocy

Podobnego zdania jest członkini stowarzyszenia, Wioletta Murawska z Witoszyna. Kobieta wraz z mężem wychowuje niepełnosprawnego syna Mateusza. - To naprawdę bardzo dobra wiadomość, takie wsparcie jest potrzebne. Chętnie dowiem się więcej o projekcie, i jeśli to możliwe, skorzystamy z Mateuszem z oferty - mówi W. Murawska.

Osoby niepełnosprawne, chętne do wzięcia udziału w programie będą mogły zgłaszać się do PCPR-u, po ogłoszeniu rekrutacji.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.