Joanna Krężelewska

Bałtycki Teatr Dramatyczny obchodzi jubileusz 65-lecia

Henryk Kleps i Olgierd Hanusz w pierwszej premierze BTD - „Ślubach panieńskich” (1954 r.) Fot. mat. archiwum państwowego Henryk Kleps i Olgierd Hanusz w pierwszej premierze BTD - „Ślubach panieńskich” (1954 r.)
Joanna Krężelewska

Oprah Winfrey i Bałtycki Teatr Dramatyczny. Co łączy amerykańską gwiazdę telewizji i koszalińską scenę? Sporo! Po raz pierwszy świat zobaczył ich w styczniu 1954 roku.

Gwoli ścisłości - scena, którą Irena Górska-Damięcka, dyrektor artystyczny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego nazywała „teatrem ludzi żarliwych”, powołana została zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Sztuki 1 listopada 1953 roku. Zanim na afiszu pojawiła się zapowiedź pierwszego spektaklu, o budżet zatroszczyła się Wojewódzka Rada Narodowa.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.