red

Autocasco – co nam daje i kiedy się opłaca PORADNIK

Autocasco – co nam daje i kiedy się opłaca PORADNIK
red

Posiadając pojazd poruszający się po drogach jesteśmy zobligowani przepisami aby mieć wykupioną polisę OC. Jest to obowiązek, z którego nie można zostać zwolnionym. Dobrowolny jest tutaj tylko wybór firmy ubezpieczeniowej

Inaczej wygląda sytuacja z ubezpieczeniem AC, które obowiązkowym nie jest, co za tym idzie nie każdy kierowca taką polisę posiada. Statystyki – i teoretycznie zdrowy rozsądek również – podpowiadają, że wykupienie ubezpieczenia AC opłaca się dla nowych samochodów i tych o większej wartości.

Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście tak jest. Nigdy bowiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć wydarzeń, zarówno tych na drogach, w których uczestniczymy, jak i innych zdarzeń np. losowych. Co nam zatem daje Autocasco?

Autocasco pozwala pokryć koszty naprawy pojazdu powstałe na skutek:

- kolizji drogowej powstałej z naszej winy – podczas wypadku uszkodzeniu ulega również nasze auto. Koszty naprawy nie naszego pojazdu będą pokryte z naszej polisy OC. A co z kosztami naszych uszkodzeń? A jeśli samochód zostanie na tyle poważnie zniszczony, że jego naprawa nie jest nawet możliwa? Bez ubezpieczenia AC nie będziemy mieć ani samochodu, ani pieniędzy. Warto się więc zastanowić, czy zapłacenie kilkuset złotych w ciągu roku, nie zrekompensuje nam większej straty.

- szkody powstałe w wyniku działania czynników atmosferycznych – ot chociażby gradobicie, po którym karoseria jest znuszczona, czy gałęzie, które spadły i zniszczyły maskę lub powodzie itd.
- szkody powstałe w akcie wandalizmu,
- szkody powstałe w wyniku zderzenia np. ze zwierzętami
- kradzież samochodu – w tym przypadku, po wykupieniu polisy, trzeba być szczególnie wrażliwym na to, aby nie zostawić samochodu niezamkniętego, a szczególnie z kluczykami w środku

Ubezpieczyciele zwracają uwagę również na to, czy kluczyki i dokumenty były odpowiednio zabezpieczone. Trzeba tez pamiętać, aby badania techniczne były aktualne.

Cena ubezpieczenia zależy od szeregu czynników. Na początek firma ubezpieczeniowa określa składkę bazową, uwzględnia zwyżki i zniżki i ustala wysokość składki autocasco na określonym poziomie. Klient może dostosować sobie składkę autocasco poprzez indywidualne ustalenie parametrów z firmą ubezpieczeniową.
Czynniki, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia:

1. historia ubezpieczenia AC,
2. miejsca zarejestrowania pojazdu,
3. marka i model pojazdu,
4. wiek właściciela pojazdu,
5. okres eksploatacji pojazdu,
6. sposób wykorzystywania pojazdu,
7. zakres ochrony,
8. sposób rozliczania szkód,
9. suma ubezpieczenia.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto inwestować w dobrowolne ubezpieczenie, najlepiej udać się do agenta ubezpieczeniowego (wybierając ta samą firmę, w której masz wykupione OC, możesz liczyć na dodatkowe zniżki), który szczegółowo przedstawi ofertę polisy.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.